İlk amaç sanatçıları yapay zekadan korumak

SAG-AFTRA, üyelerin %95’in üzerinde oy oranıyla şartların lehine gelmesinin ardından TV animasyonunda çalışan seslendirme sanatçıları için yeni sözleşmeleri onayladı.

İlk amaç sanatçıları yapay zekadan korumak

Üç yıllık anlaşmalar, yapay zekanın kullanımıyla ilgili yeni korumalar getiriyor; buna yapımcıların yapay zeka tarafından üretilen bir ses oluşturmak için aktörün adını kullanmadan önce oyuncunun onayını alma zorunluluğu da dahil. SAG-AFTRA, sözleşmelerin onaylandığını cuma gecesi duyurdu. Sözleşme 30 Haziran 2026'ya kadar geçerli olacak.

Yeni sözleşmelere göre "'seslendirme sanatçısı' terimi yalnızca insanları kapsamaktadır." Sözleşmeler ayrıca seslendirme sanatçılarının stüdyoların dijital kopyalarını kullanımına ilişkin haklarını da içeriyor ve yapımcıların seslendirme sanatçıları yerine yapay zeka tarafından üretilen sesleri kullandıklarında sendikaya bildirimde bulunmalarını ve pazarlık yapmalarını gerektiriyor.

İlk amaç sanatçıları yapay zekadan korumak

SAG-AFTRA'nın İcra Direktörü ve Baş Müzakereci Duncan Crabtree-Ireland, anlaşmanın "Yapay zekayı genişletmede ileriye doğru atılmış anlamlı bir adımı temsil ettiğini" söyledi. Sözleşmeler, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren %7’lik bir artışla başlayan ve aktörlerin geriye dönük ödeme alacağı bir dizi ücret artışı da öngörüyor. Bunu, bu yılın 1 Temmuz'unda %4’lük bir artış ve bir sonraki yıl ise %3,5’lik bir artış izleyecek.

Sendika bu yılın başlarında yapay zeka ses üretim şirketi Replica Studios ile seslendirme sanatçılarına video oyunları için dijital ses kopyalarını "güvenli bir şekilde" lisanslamaları için bir yol vermek üzere bir anlaşmaya vardığını duyurmuştu. Yapay zeka koruması aynı zamanda SAG-AFTRA'nın geçen yılın sonlarında Hollywood stüdyolarıyla vardığı grevi sona erdiren anlaşmanın da önemli bir bileşeniydi.