Intel, yapay zeka destekli yeni işlemcisi Lunar Lake’i tanıttı

Intel, Copilot+ adlı yapay zeka destekli yeni PC yonga seti Lunar Lake’i resmi olarak duyurdu. Bu yeni nesil işlemci, bilgisayar performansında devrim yaratacak özellikler sunuyor.

Intel, yapay zeka destekli yeni işlemcisi Lunar Lake’i tanıttı

Yapay zekanın hayatımıza dahil olmasıyla birlikte bir çok teknoloji şirketi bu yenildiğin gerisinde kalmamak için ürünlerinde yapay zeka araçlarına yer vermeye başladı. Intel, Lunar Lake yonga setini duyurdu ve bu sonbaharda Copilot+ AI PC’lerde kullanılacağını açıkladı. Computex’te daha fazla teknik detay paylaşıldı. Yeni yonga seti, güncellenmiş bir sinir işleme birimi (NPU) sayesinde saniyede 48 trilyon işlem (TOPS) kapasitesine sahip olacak. Intel’in önceki Meteor Lake yonga seti 10 TOPS kapasitesine sahipken, AMD’nin yeni Ryzen AI 300 yonga seti 50 TOPS kapasite sunuyor. Bu da yapay zeka yarışının hızla devam ettiği anlamına geliyor.

Intel, AI PC alanında AMD’nin gerisinde kalmamak için mücadele edecek. AMD’nin Ryzen AI 300 yonga setleri Temmuz ayında Qualcomm’un Snapdragon X Elite ve X Plus modelleriyle birlikte piyasaya sürülecek. Lunar Lake sistemlerinin tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağı belirsiz olsa da, Intel tutkunları için büyük bir güncelleme olacak. Yeni Xe2 GPU’su, önceki nesle göre %80 daha hızlı oyun performansı sunacak ve ek olarak 67 TOPS performanslı bir AI destekli hıza sahip olacak.

Lunar Lake yonga setleri ayrıca yerleşik belleğe sahip olacak ve 16GB veya 32GB RAM seçenekleri ile piyasaya sunulacak . Belleğin işlemci çekirdeklerine daha yakın olması, gecikmeyi ve sistem güç tüketimini %40 azaltacak. Ancak daha fazla RAM ihtiyacı olan kullanıcılar, Intel’in Arrow Lake kod adlı bir sonraki yonga seti ailesini beklemek zorunda kalacaklar. Lunar Lake, yeniden yapılandırılmış performans ve verimlilik çekirdekleri (P-çekirdekleri ve E-çekirdekleri) ile sekiz çekirdek sunacak. Ayrıca, arka plan görevlerini verimli bir şekilde yönetmek için “gelişmiş düşük güç adası” özelliğine sahip olacak. Bu ve diğer optimizasyonlar sayesinde, pil ömrü Meteor Lake’e göre %60 daha iyi olacak.

Intel ve AMD, Qualcomm’un Copilot+ donanımına karşı rekabet etmek için ellerinden geleni yapacaklar. Bu mobil yonga setleri doğal olarak daha enerji verimli ve Copilot+ Surface cihazlarında 20 saatten fazla pil ömrü sunuyor (henüz test edilmedi). Bağlantı açısından, Lunar Lake güncellenmiş standartları sunacak: Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, PCIe Gen5 ve Thunderbolt 4. Intel, bu yılın ilerleyen zamanlarında Thunderbolt 5’i piyasaya sürmeyi planlarken, Lunar Lake’de bu standardı kullanmayı taahhüt etmiyor.

Lunar Lake’in piyasaya çıkmasına daha uzun bir süre olmasına rağmen, Intel’in Computex öncesi medya brifinginde paylaştığı benchmarklara bakılırsa, Meteor Lake’e göre önemli ölçüde daha hızlı olacak. Örneğin, Stable Diffusion çalıştırırken, 20 iterasyonu 5.8 saniyede tamamlayacak, Meteor Lake ise aynı işlemi 20.9 saniyede yapıyor. Biraz daha fazla güç tüketmesine rağmen, artan hız bu farkı telafi edecek.

Lunar Lake yonga setlerinin sunduğu performans ve yenilikler, Intel’in AI PC alanındaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Yüksek performanslı AI kapasitesi, geliştirilmiş oyun deneyimi ve daha verimli enerji kullanımı ile Lunar Lake, gelecekteki bilgisayar sistemlerinde önemli bir rol oynayacak. Bu süre zarfında yapay zeka sistemlerinin gelişmesi yonga setlerinin de güncellenmesini gerekli kılabilir. Devrim niteliğindeki bu süreci hep beraber izleyip göreceğiz.