İşte Snapdragon 8 Gen 4'ün yeni özellikleri

Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi, geliştirilmiş GPU mimarisiyle dikkat çekiyor. Bu yenilikler performansa nasıl yansıyacak?

İşte Snapdragon 8 Gen 4'ün yeni özellikleri

Qualcomm'un yeni amiral gemisi mobil işlemcisi Snapdragon 8 Gen 4'ün bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor ve özelliklerine dair söylentiler artmaya başladı. Weibo'da ünlü bir bilgi sızdırıcısı olan Digital Chat Station, bu yeni işlemcinin grafik işleme birimi (GPU) ile ilgili bazı önemli yükseltmeleri ortaya çıkardı.

Sızdırılan bilgilere göre, Snapdragon 8 Gen 4, gelişmiş önbellek ve bellek sıkıştırma teknolojisine sahip yeni bir GPU mimarisi kullanacak. Bu mimari, “Slice GPU mimarisi” olarak adlandırılıyor ve GPU’nun, “slices” adı verilen bağımsız fiziksel birimlere bölündüğünü açıklıyor. Her bir dilimin kendi boru hattı, önbelleği ve belleği bulunuyor.

Ayrıca, Qualcomm'un GPU kullanımını artırmak için yeni bir teknoloji geliştirdiği belirtiliyor. Bu teknolojinin, Qualcomm’un 2022 yılında patentini aldığı “Dynamic Wave Pairing” olduğu ifade ediliyor. Bu teknoloji, GPU’nun görevleri daha verimli bir şekilde dağıtmasını sağlıyor. GPU, iş yüklerini kendi içinde farklı bölümlere atayarak en uygun bölümü seçiyor ve bu sayede GPU’nun sürekli olarak en iyi kapasitede çalışması sağlanıyor. Bu, daha akıcı bir performans sunuyor.

Snapdragon 8 Gen 4'ün bir diğer önemli özelliği de Qualcomm’un özel Oryon CPU çekirdekleri. Bu çekirdekler, yüksek performans artışı vaat ediyor. Geçtiğimiz ay yapılan bir rapor, 8 Gen 4'ün yüksek performanslı çekirdeğinin 4.2GHz saat hızına ulaştığını ve Geekbench'te tek çekirdek için 3.000 puan, çok çekirdek için ise 10.000 puan aldığını ortaya koydu.

Bu sızdırılan bilgiler, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4'ün oldukça güçlü bir SoC olacağını ve MediaTek’in Dimensity 9400 ve Samsung’un Exynos 2500 gibi rakiplerine ciddi bir meydan okuyacağını gösteriyor. Qualcomm'un bu yeni işlemcisinin, mobil cihazlarda performans çıtasını bir üst seviyeye taşıması bekleniyor.