Microsoft, New York Times'ı OpenAI davasında kıyamet tellallığı yapmakla suçluyor

Microsoft, teknoloji dünyasında önemli bir tartışmanın odağında yer alıyor. Şirket, OpenAI ile ilgili açtığı davada New York Times'ı aşırı olumsuz haber yapmakla itham ediyor.

Microsoft, New York Times'ı OpenAI davasında kıyamet tellallığı yapmakla suçluyor

Teknoloji devi, bu davada, yapay zeka konusundaki olası risklerin abartılı bir şekilde sunulduğunu iddia ederek, kamuoyunun yanıltıldığını öne sürüyor. Bu durum, yapay zekanın geleceği ve etik kullanımı konusunda geniş çaplı bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Microsoft'un bu hamlesi, yapay zeka teknolojisine yönelik kamuoyu algısının şekillendirilmesinde önemli bir dönüm noktası olabilir. Teknolojinin hızla ilerlediği bu dönemde, etik standartlar ve toplumsal etkiler konusunda daha fazla diyalog ve şeffaflığın gerekliliği bir kez daha ön plana çıkıyor.

Microsoft, New York Times'ın şirket ve Open AI aleyhine açtığı davanın önemli bölümlerinin reddedilmesi için harekete geçti. Hatırlayacağınız üzere, The Times, yayımladığı makaleleri izinsiz ve tazminatsız olarak GPT büyük dil modellerini (LLM) eğitmek için kullandıkları gerekçesiyle her iki şirketi de dava etmişti. Microsoft, dava dosyasında The Times'ı, yapay zeka teknolojilerinin bağımsız gazeteciliğe tehdit oluşturduğunu iddia ederek "kıyamet senaryoları" üretmekle suçluyor. Bu, OpenAI'nin Şubat sonunda davanın bazı önemli unsurlarının reddedilmesini talep eden mahkeme başvurusunu takip ediyor.

OpenAI'dan önce Microsoft, The Times'ı "gerçekçi olmayan senaryolar" üreterek "GPT tabanlı araçları" kendi içeriğiyle eşleşen yanıtlar vermeye "ikna etmeye" çalışmakla suçladı. Ayrıca, medya organizasyonunun davasını, "Hollywood'u durdurmak isteyen" film stüdyolarının çabalarıyla karşılaştırdı: VCR. Microsoft, VCR'nin Hollywood'u yok etmek yerine, eğlence endüstrisinin gelir akışlarını açarak çiçeklenmesine yardımcı olduğunu açıkladı. LLM'ler, yapay zekada bir atılımı temsil ediyor, devamında, Microsoft'un OpenAI ile işbirliği yaparak "olağanüstü güçlerini halka sunmaya" yardımcı olmak istediğini çünkü "LLM'lerin insanların yaşam ve çalışma şeklini iyileştirme kapasitesine kesinlikle inandığını" belirtti.

Microsoft, New York Times'ı OpenAI davasında kıyamet tellallığı yapmakla suçluyor

Şirket, mahkemeden üç iddianın reddedilmesini istiyor, bunlar arasında GPT tabanlı araçların kullanımı yoluyla son kullanıcı telif hakkı ihlalinden sorumlu olduğunu söyleyen ve Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası'nı ihlal ettiğini iddia eden iddialar yer alıyor. Microsoft ayrıca, The Times'ın zaman hassasiyeti olan son dakika haberleri ve tüketici satın alma önerilerini usulsüz kullanmakla suçladığı dava unsuru reddedilmesini istiyor. Örneğin, The Times, dava dosyasında, kullanıcıların haber şirketinin sahibi olduğu Wirecutter üzerinde makale araştırması yapmaları durumunda, olası alıcıların artık referans linklerine tıklamayacağını, bu yüzden gelir kaybedeceğini iddia etti. Ancak Microsoft, bunun "The Times'ın muhtemelen olabileceğinden korktuğu şeyler hakkında sadece spekülasyon" olduğunu ve şikayetinde tek bir gerçek dünya örneği sunmadığını belirtti.

"Microsoft, OpenAI ile birlikte The Times'ın milyonlarca eserini izinsiz olarak kopyalayıp araçlarını oluşturduğunu reddetmiyor," dedi The Times'ın baş avukatı Ian Crosby yayına. "Bunun yerine, garip bir şekilde, LLM'leri VCR ile karşılaştırıyor, oysa VCR üreticileri ürünlerini oluşturmak için geniş çapta telif hakkı ihlaline girmenin gerekli olduğunu hiçbir zaman savunmadı."

OpenAI ve Microsoft, bu davadan başka, eski LLM'lerini eğitmek için kullanılan içerikle ilgili daha fazla dava ile karşı karşıya. Kurgusal olmayan yazarlar ve kurgu yazarları, Michael Chabon, George R.R. Martin,

John Grisham ve Jodi Picoult dahil, şirketleri eserlerini AI eğitimi için çalmakla suçladı. Daha yakın zamanda, The Intercept, Raw Story ve AlterNet, ChatGPT'nin içeriklerini "kelimesi kelimesine veya neredeyse kelimesi kelimesine" yeniden ürettiği ve uygun atıfı kaldırdığı gerekçesiyle şirkete karşı ayrı davalar açtı.