Open AI'dan Elon Musk'a şok suçlama; kavgada söylenmez

OpenAI, Elon Musk'un davasında davalı olarak mahkemeye sunduğu dosyada "Musk ile herhangi bir Kuruluş Anlaşması ya da herhangi bir anlaşma yok" dedi.

Open AI'dan Elon Musk'a şok suçlama; kavgada söylenmez

Elbette, Musk'ın OpenAI'ye karşı açtığı, onu kar amacı gütmeyen kuruluş statüsünü ihlal etmekle ve aynı zamanda kuruluşun asla kar amacı gütmeden faaliyet göstermeyeceğini ve yapay zekasını serbest bırakacağını vaat eden bir kuruluş anlaşmasını ihlal etmekle suçlayan davadan bahsediyoruz.

Şirket, milyarderin iddialarının "karmaşık - çoğu zaman tutarsız - gerçeklere dayalı olmayan önermelere" dayandığını söyledi. Kuruluş anlaşmasını "Musk'ın başlangıçta desteklediği, sonra terk ettiği ve daha sonra onsuz başarılı olmasını izlediği bir girişimin meyveleri üzerinde hak edilmemiş hak iddia etmek için uydurduğu bir kurgu" olarak nitelendirdi.

Open AI'dan Elon Musk'a şok suçlama; kavgada söylenmez

OpenAI dosyasında "OpenAI'nin elde ettiği olağanüstü teknolojik ilerlemeleri gören Musk artık bu başarıyı kendisi için istiyor" diye yazdı. "Musk, bu davayı insanlık için açtığını iddia ediyor, oysa gerçek - Musk'ın çelişkili savunmaları karşısında bile açıkça görülüyor - bunu kendi ticari çıkarlarını ilerletmek için açtığı yönünde."

Musk geçen yıl xAI adlı kendi yapay zeka şirketini kurdu ve "evrenin gerçek doğasını" anlamak gibi büyük bir hedef belirledi. OpenAI'nin, Musk'ın teknolojisini hiçbir zaman açık kaynak olarak kullanma niyetinde olmadığını bildiğini iddia ettiği blog gönderisini yayınlamasından birkaç gün sonra milyarder, xAI'nin Grok chatbot'unu açık kaynak olarak kullanacağını duyurdu. OpenAI'de bir kazı çalışması olsa da, açık kaynak kullanan Grok aynı zamanda geliştirici topluluğundan da şirketin geri bildirimini alabilir ve xAI bunu daha sonra teknolojisini geliştirmek için kullanabilir.