OpenAI kurucu ortağı ve Baş Bilim İnsanı Ilya Sutskever şirketten ayrılıyor

Kendisi için 'kişisel olarak çok anlamlı' olan yeni bir projeye geçecek.

OpenAI kurucu ortağı ve Baş Bilim İnsanı Ilya Sutskever şirketten ayrılıyor

Ilya Sutskever, X'te, şirketi kurduktan neredeyse on yıl sonra OpenAI'den ayrıldığını duyurdu. OpenAI'nin CEO Sam Altman, Başkan Greg Brockman ve CTO Mira Murati'nin liderliğinde "hem güvenli hem de faydalı [yapay genel zeka] oluşturacağından" emin olduğunu sözlerine ekledi. Sutskever'in ayrılışıyla ilgili kendi gönderisinde Altman, onu "neslimizin en büyük beyinlerinden biri" olarak nitelendirdi ve şirketteki çalışmalarından dolayı ona teşekkür etti. OpenAI'nin GPT-4 ve OpenAI Five'ın geliştirilmesine başkanlık eden önceki Araştırma Direktörü Jakub Pachocki, Sutskever'in Baş Bilim İnsanı rolünü üstlendi.

Sutskever ve Altman veda mesajlarında birbirlerine övgüler yağdırırken ikili, geçen yıl şirketin en büyük skandalına bulaşmıştı. Kasım ayında OpenAI'nin yönetim kurulu aniden Altman'ı ve şirket Başkanı Greg Brockman'ı kovdu. ChatGPT yapımcısı o zamanlar "Yönetim kurulunun artık Altman'ın OpenAI'ye liderlik etmeye devam etme becerisine güveni yok" dedi. Yönetim kurulu üyesi olan Sutskever, onların işten çıkarılmasına karıştı ve hem Altman hem de Brockman'dan, kovulacaklarının kendilerine bildirildiği toplantıları ayırmalarını isteyen kişi oldu. O dönemde ortaya çıkan raporlara göre, konu OpenAI'nin üretken yapay zeka teknolojisini ne kadar hızlı geliştirip ticarileştirdiği konusunda Altman ve Sutskever arasında fikir ayrılığı yaşanıyordu.

OpenAI kurucu ortağı ve Baş Bilim İnsanı Ilya Sutskever şirketten ayrılıyor

Hem Altman hem de Brockman, kovulmalarından yalnızca beş gün sonra yeniden göreve getirildiler ve orijinal yönetim kurulu dağıtılarak yerine yenisi getirildi. Bunun gerçekleşmesinden kısa bir süre önce Sutskever, X'te "yönetim kurulunun eylemlerine katılımından derin üzüntü duyduğunu" ve "şirketi yeniden birleştirmek" için elinden gelen her şeyi yapacağını yazmıştı. Daha sonra yönetim kurulu üyeliği görevinden ayrıldı ve Baş Bilim Adamı olarak kalırken The New York Times, işe asla geri dönmediğini söylüyor.

Sutskever, kendisi için "kişisel olarak çok anlamlı" olan yeni bir projeye geçtiğini paylaştı ancak henüz bunun ayrıntılarını paylaşmadı. OpenAI ise yakın zamanda duyguyu tanıyabildiğini ve metin, ses ve görüntülerde işleyip çıktı üretebildiğini iddia ettiği GPT-4o'yu tanıttı.