Sanatçıların başı yapay zeka taklitleriyle dertte

Tupac Shakur'un temsilcisi, Drake'in eski hip-hop efsanesinin sesini Kendrick Lamar diss şarkısında kopyalamasından pek memnun değil.

Sanatçıların başı yapay zeka taklitleriyle dertte

Billboard çarşamba günü, Bay Shakur'un mirasını temsil eden avukat Howard King'in, Drake'in Shakur'un sesini kullanmasını "Tupac'ın tanıtımının ve mülkün yasal haklarının açık bir ihlali" olarak nitelendiren bir durdurma ve vazgeçme mektubu gönderdiğini bildirdi.

Bir Drake (Aubrey Drake Graham), sanatçının Pulitzer ve 17 kez Grammy ödülü sahibi Kendrick Lamar'la on yıldır devam eden çekişmesinin son bölümü olan "Taylor Made Freestyle" adlı diss parçasını geçtiğimiz cuma yayınlamıştı.

Sanatçıların başı yapay zeka taklitleriyle dertte

Shakur'un mirasını temsil eden King, durdurma ve vazgeçme mektubunda, Drake'in "Taylor Made Freestyle"ı kaldırmak için 24 saatten az bir süreye sahip olduğunu, aksi takdirde mülkün Kanadalı rapçiyi zorlamak için "tüm yasal yollara başvuracağını" yazdı. Billboard'a göre King, "Tupac'ın sesinin, Tupac'a ve onun mirasına kamuya açık ve özel olarak saygı duymaktan başka hiçbir şey yapmayan iyi bir arkadaş olan Kendrick Lamar'a karşı izinsiz ve aynı derecede dehşet verici kullanımı, hakareti daha da artırıyor" diye yazdı.

King, "Site, Tupac'ın sesini ve kişiliğini izinsiz kullanmanız nedeniyle derinden dehşete düştü ve hayal kırıklığına uğradı" diye yazdı. "Bu kayıt sadece Tupac'ın yasal haklarının açık bir ihlali değil, aynı zamanda tüm zamanların en büyük hip-hop sanatçılarından birinin mirasının da açık bir şekilde kötüye kullanılmasıdır. Mirasçılar asla bu kullanıma onay vermezdi.”