SORA'ya rakip çıktı! Stable Diffusion 3 çok iddialı

Yapay zeka alanındaki yenilikler hız kesmeden devam ederken, Stable Diffusion 3 adlı yeni bir görüntü üretici, resimlerdeki metinleri bozmadan işleme yeteneğiyle dikkat çekiyor.

SORA'ya rakip çıktı! Stable Diffusion 3 çok iddialı

Üreticilerine göre, bu yeni araç sayesinde, kullanıcılar artık görüntüler üzerindeki yazıları koruyarak çok daha net ve anlamlı görseller oluşturabilecek. Bu özellik, özellikle metin içeren görsellerin düzenlenmesi ve iyileştirilmesi konusunda büyük bir adım olarak görülüyor. Kullanıcılar artık, görsel içeriklerini oluştururken metinlerin doğruluğundan endişe etmeden, yaratıcılıklarını serbest bırakabilecek.

Stability AI tarafından geliştirilen ve metin komutlarından görüntüler oluşturmak için generatif yapay zekayı kullanan araç olan Stable Diffusion'ın arkasındaki startup, Perşembe günü Stable Diffusion'ın güncellenmiş modeli olan Stable Diffusion 3'ü duyurdu. Stability AI, henüz geniş çapta kullanıma sunulmayan yeni modelin görüntü kalitesini artırdığını, birden fazla konuyu içeren komutlarla daha iyi çalıştığını ve üretilen görüntülerin bir parçası olarak daha doğru metinleri işleyebildiğini iddia ediyor; bu, önceki Stable Diffusion modellerinin pek başarılı olamadığı bir alandı.

SORA'ya rakip çıktı! Stable Diffusion 3 çok iddialı

Stability AI CEO'su Emad Mosque, bu özelliğin bazı örneklerini X platformunda paylaştı. Bu duyuru, Stability AI'nin en büyük rakibi OpenAI'nin, basit metin komutlarından neredeyse gerçekçi, yüksek çözünürlüklü videolar üretebilen tamamen yeni bir yapay zeka modeli olan Sora'yı tanıtmasından birkaç gün sonra geldi. Henüz genel kullanıma sunulmayan Sora, gerçek görünümlü sahte görüntüler yaratma potansiyeli nedeniyle endişelere neden oldu.

OpenAI, aracı geniş çapta kullanıma sunmadan önce aracı test etmek için yanıltıcı bilgi ve nefret içerikli uzmanlarla çalıştığını söyledi. Stability AI de aynısını yapacağını belirtti. "Kötü niyetli aktörler tarafından Stable Diffusion 3'ün kötüye kullanımını önlemek için makul adımlar aldık ve almaya devam ediyoruz," diye şirket kendi web sitesindeki bir blog yazısında yazdı. "Araştırmacılar, uzmanlar ve topluluğumuzla sürekli iş birliği yaparak, modelin kamuoyuna açıklanması yaklaşırken dürüstlükle daha da yenilik yapmayı bekliyoruz."

Stable Diffusion 3'ün ne zaman kamuoyuna açılacağı henüz belirsiz, ancak ilgilenen herkes şimdilik bir bekleme listesine katılabilir.