Yazılım

ABD: WannaCry saldırılarının arkasında Kuzey Kore var

Beyaz Saray'dan yapılan açıklama göre binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry isimli fidye yazılımının arkasında Kuzey Kore var.

WannaCry'ın altından Kuzey Kore çıktı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklama göre binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry isimli fidye yazılımının arkasında Kuzey Kore var.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Millî Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Thomas Bossert, Wall Street Journal gazetesinde yazdığı yazısında mayıs ayında dünyayı kasıp kavuran fidye yazılımı WannaCry hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Bossert, fidye yazılımının arkasında Kuzey Kore'nin olduğunu makalesinde yazdı.

Yaptığı bu tespitin kanıtlarının da olduğunu ekleyen Bossert, bu kanıtların Microsoft ile İngiliz bazı şirketlerin de onayladığını, Kuzey Kore'nin 10 yıldır kötü yazılımlar üzerinde tedbirsiz davrandığını açıkladı.

Bossert, Başkan Donald Trump'ın önceki gün açıkladığı güvenlik tedbirleri çerçevesinde Kuzey Kore için özel ve önleyici tedbirlerin olacağını belirtti.

WannaCry virüsü nedir?

WannaCry, WannaCrypt, WanaCrypt0r 2.0, Wanna Decryptor olarak türlere ayrılan ve Microsoft Windows'u hedef alan bir fidye virüsüdür. Mayıs 2017'de ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in de aralarında bulunduğu 150 ülkedeki 230.000 kişisel ve devlet kurumu bilgisayara bulaşarak 28 dilde fidye talep etmişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.