ABD yapay zeka için musluğun ağzını açtı!

ABD şimdi de yapay zekaya kafayı taktı. Yakın zamanda yapay zeka için önemli bir bütçe ayrılacak. İşte konunun detayları.

ABD yapay zeka için musluğun ağzını açtı!

Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile Amerika'nın önde gelen dört AI teknoloji şirketinin (Alphabet, OpenAI, Anthropic ve Microsoft) başkanları arasındaki toplantı öncesinde Biden Yönetimi perşembe günü, bu yeni teknolojilerin neden olduğu bazı riskleri azaltmaya yardımcı olmak için kapsamlı bir dizi planlı eylem duyurdu. Buna, Ulusal Bilim Vakfı'nın bir parçası olarak yedi yeni AI Ar-Ge merkezi başlatmak için 140 milyon dolar, önde gelen AI şirketlerinden DEFCON 31'de AI sistemlerinin "kamu değerlendirmesine" katılma taahhütlerini çıkarmak ve Yönetim ve Bütçe Ofisi'ni sipariş etmek ( OMB) federal çalışanlar için politika kılavuzu taslağı hazırlamak da dahil.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi çarşamba günü bir gazeteci görüşmesinde, "Biden Harris yönetimi, bu en yeni üretken AI ürünlerinin geçen sonbaharda piyasaya sürülmesinden çok önce bu konularda liderlik ediyor.” dedi. Yönetim, "Amerikan halkının haklarını korumak için yapay zeka (AI) ve diğer otomatik sistemlerin tasarımına, geliştirilmesine ve konuşlandırılmasına rehberlik etmeyi" amaçlayan AI Bill of Rights "planını" geçtiğimiz Ekim ayında açıklamıştı.

ABD yapay zeka için musluğun ağzını açtı!

İdare yetkilisi, "Hızlı inovasyon döneminde, geliştirmemiz gereken değerleri ve korumamız gereken sağduyuyu netleştirmemiz çok önemlidir. Perşembe günkü duyuru ve bir yapay zeka haklar beyannamesi taslağıyla, şirkete, politika yapıcılara ve bu teknolojileri geliştiren kişilere tüketicilere yönelik riskleri azaltabilecekleri bazı açık yollar sağladık.” dedi.

FTC'nin pazartesi günü gösterdiği gibi, federal hükümetin vatandaşları koruma ve şirketleri sorumlu tutma yetkisine sahip olmasına rağmen, yetkili "federal hükümetin AI'yı doğru yaptığımızdan emin olmak için yapabileceği çok şey var" diye ekledi. “İklim, tarım ve enerjiden halk sağlığı, eğitim ve siber güvenliğe kadar uzanan alanlarda etik ve güvenilir olanı geliştirmek için akademi, özel sektör ve hükümet genelinde araştırma çabalarında işbirliği yapmak için hareket edecekler."