Adobe Flash Player için yolun sonu

Web sitelerinin bir dönem vazgeçilmezi olan Adobe Flash Player için yolun sonu göründü. Adobe Flash Player artık kullanılmayacak.

Adobe Flash Player için yolun sonu

Adobe'un 1996 yılında kullanıma sunduğu Adobe Flash Player, internet sitelerinin gelişiminde büyük rol üstlenmişti. Çünkü Flash Player sayesinde internet sitesi üzerinden oyun oynamak bile mümkün hale gelmişti. Ancak HTML5'in hayatımıza girmesi, Flash Player'ın tarayıcılar ve işletim sistemleri için yük olması ayrıca güvenlik açıklarının kapatılamaması, Flash Player'a olan yaklaşımı değiştirmişti.

Adobe da aldığı karar doğrultusunda 2021'in ilk ışıklarında Flash Player'ın fişini çekti. Şu an Windows'un ve macOS'in son sürümlerinde Flash Player kullanılmıyor. Çünkü Microsoft ve Apple aylar öncesinden güvenlik tehditleri ile dolu olan Flash Player'ı engellemişti.

Flash Player'ın toprağa verileceği tarih ise 12 Ocak 2021 olacak. Bu tarihten sonra hiç bir site Flash tabanlı reklam veya içerik yayınlayamayacak. Çocukların internet üzerinden oynadığı flash tabanlı oyunlar da artık oynanamıyor. Bu sorunun önüne geçmek için siteyi komple HTML5'e geçirmek ve Flash oyunları tekrardan HTML5 için portlamak gerekiyor. Bu uzun ve meşakkatli bir iş olacağından bunu yapacak çok çok az bir site olacak.

Adobe Flash Player

Apple'ın yıllardır iOS işletim sisteminde Flash desteğine güvenlikten dolayı yer vermediğini biliyorsunuzdur. Bu yüzden Flash'ın kaldırılması Apple kullanıcılarını etkilemeyecek.

Son olarak bir dönem Facebook oyunlarına damgasını vuran Farmville'in de Flash tabanlı olduğunu ve oyunun 31 Aralık 2020 tarihinde kapatıldığını belirtelim. Flash desteğinin kalkması tüm anılarımızı da alıp götürecek gibi görünüyor...