Yazılım

AI içeriklerine karşı yeni düzenleme yolda!

ABD’li bir politikacı, yapay zeka tarafından oluşturulan bir saldırı reklamının ardından daha fazla şeffaflık istiyor.

AI içeriklerine karşı yeni düzenleme yolda!

New York Democrat House Temsilcisi Yvette Clarke, siyasi reklamların göze çarpan ses veya metin yoluyla üretken AI kullanımını ifşa etmesini gerektiren GERÇEK Siyasi Reklamlar Yasası adlı bir yasa tasarısı sundu. Federal Seçim Kampanyası Yasası'nda yapılan değişiklik, Federal Seçim Komisyonu'nun (FEC) bunu uygulamak için düzenlemeler oluşturmasını sağlayacak, ancak önlem, kuralların yürürlükte olup olmadığına bakılmaksızın 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek.

Önerilen yasa, yanlış bilgilendirmeyle mücadeleye yardımcı olacak. Clarke, bunu 2024 seçimleri öncesinde acil bir mesele olarak nitelendiriyor ve üretici yapay zekanın "insanları büyük ölçekte manipüle edip aldatabileceğini" söylüyor. Kontrolsüz kullanımın seçimler ve ulusal güvenlik üzerinde "yıkıcı" bir etkisi olabileceğine ve yasaların teknolojiye ayak uyduramadığına inanıyor.

AI içeriklerine karşı yeni düzenleme yolda!

Tasarı, Cumhuriyetçilerin, Başkan Biden'ın ikinci döneminde neler olabileceğine dair spekülasyon yapan siyasi bir reklamda AI tarafından oluşturulan görselleri kullanmasından birkaç gün sonra geldi. Reklam, "tamamen AI görüntüleri ile inşa edildiğine" dair küçük bir sorumluluk reddi beyanı içeriyor, ancak gelecekteki reklamverenlerin sorumluluk reddi beyanlarını tamamen atlayabileceği veya geçmiş olaylar hakkında yalan söyleyebileceği endişesi var.

Politikacılar zaten AI'yı düzenlemeyi umuyor. California Temsilcisi Ted Lieu, AI kullanımını daha geniş bir ölçekte düzenleyecek bir önlem öne sürerken, Ulusal Telekom ve Bilgi İdaresi (NTIA) potansiyel AI sorumluluk kuralları hakkında kamuoyundan bilgi istiyor. Clarke'ın tasarısı ise daha hedefe yönelik ve açıkça hızlı bir şekilde önlem almayı amaçlıyor.

Yorumlar
Samet bacl 13,6 bir 13479
Sam ve bir rknnmd
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.