Yazılım

Akıllı telefonlar göz hastalığınızı bilecek

Bu uygulama akıllı telefonun kamerasıyla göz merceğini tarayarak kataraktı belirliyor.

Akıllı telefonlar göz hastalığınızı bilecek

Akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamalar birçok alanda kullanılmaya başlandı. Son zamanların popüler olan uygulamaları ise sağlık alanından geliyor. Kalp ritmi, şeker ve tansiyon ölçme gibi uygulamalar son akıllı telefonlarda yerini almaya başladı. Yeni bir sağlık uygulaması ise göz üzerine geldi.  İngiltere'nin başkenti Londra'daki Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu araştırmacılarının geliştirdiği "Portatif Göz Tetkik Kiti" adı verilen uygulama Kenya'da 233 kişi üzerinde denendi.

1433086811_portable-eye-examination-kitdezeenss1.jpg

 Uygulama, akıllı telefonun kamerasıyla göz merceğini tarayarak kataraktı belirliyor. Ayrıca hipermetrop, miyop ve astigmatın gibi hastalıkların teşhisi için de ekranda giderek küçülen harfler kullanılıyor. Bunun yanısıra uygulama, kameranın flaşını kullanarak gözün arkasını kontrol ediyor ve optik sinirlerdeki olası bozuklukları tespit ediyor.

Denek olan kişiler hem uygulamayla hem de göz kliniğinde kontrolden geçirildiler. Elde edilen sonuçlar, akıllı telefon uygulamasının, göz doktorlarının teşhisi kadar etkili bir biçimde görme bozukluklarını ortaya çıkardığını gösterdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.