Yazılım

Akıllı telefonunuz 15 dakikada şarj olacak!

Telefonunuzun pilini sadece bir yazılım yardımıyla çok daha hızlı şarj eden teknoloji ile tanışın!

Akıllı telefonunuz 15 dakikada şarj olacak!

Telefonlarımızın en zayıf halkalarının başında, çabucak tükenebilen pilleri geliyor. Üstelik onları şarj etmek de her zaman kısa sürmeyebiliyor. Yeni bir raporun iddiasına göre ise sadece bir yazılımla şarj süresini saatlerden dakikalara indirgemek mümkün.

Technology Review'un raporuna göre Qnovo adındaki bir şirket, şarj sırasında pile akan enerjiyi devamlı olarak izleyen ve ayarlayan bir yazılım geliştiriyor. Bu sayede pilin hem daha hızlı şarj olmasının önü açılıyor, hem de ömrü uzuyor. Qnovo, geliştirdiği teknolojiyi şöyle anlatıyor:

1408137097_img20140815234730.jpg

"Qnovo'nun teknolojisiyle donatılmış bir telefon adaptöre bağlandığında yazılım, telefonun piline bir sinyal gönderir. Pilden geri gelen voltaj cevabı, sıcaklık, geçmişte nasıl şarj edildiği gibi pilin durumuna ait bilgiler içerir. Qnovo, bu sayede pilin adaptörden ne kadar veri çekebileceğini belirleyebiliyor. Bunun anlamı, degradasyonun minimuma indirilerek mümkün olan en hızlı şarjın yapılabilmesidir."

Normalde pile sağlanan gücü artırmak ona hasar verse de şimdilik iPhone'ları destekleyen Qnovo'nun teknolojisi, bunu kontrollü olarak yapıp kontrolleri sürekli olarak devam ettiriyor. Sonuç olarak normalde 15 dakika şarjla 1.5 saatlik konuşma süresi sunan bir telefon, Qnovo'nun şarjıyla 6 saat konuşma süresi sunabiliyor.

Qnovo, teknolojinin önümüzdeki sene bazı telefonlarda ortaya çıkacağını söylüyor. Ancak hangi firmaların teknolojiyle ilgili olduğu şimdilik bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.