Amazon'un yeni yapay zeka asistanı bir ilke imza atacak

Amazon'un bulut işletmesi AWS, işletmelerin şirketlerine özel sorular sorabileceği Amazon Q adında bir sohbet aracı başlattı.

Amazon'un yeni yapay zeka asistanı bir ilke imza atacak

AWS CEO'su Adam Selipsky'nin AWS re:Invent'teki açılış konuşmasında duyurulduğu Amazon Q, kullanıcıların verilerini kullanarak işletmeleri hakkında sorular sorabilecekleri bir yapay zeka asistanı gibi hareket ediyor. Örneğin çalışanlar, Amazon Q'yu şirketin logo kullanımına ilişkin en son yönergeleri hakkında sorgulayabilecek veya başka bir mühendisin bir uygulamayı sürdürmek için kullandığı kodu anlayabilecek. Kullanıcılar Amazon Q'ya AWS Yönetim Konsolu veya bireysel şirketlerin belge sayfaları, Slack gibi geliştirici ortamları ve diğer üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla erişebilecek.

Selipsky, Amazon Q'da sorulan soruların "herhangi bir temel modeli eğitmek için kullanılmayacağını" belirtti.

Amazon'un yeni yapay zeka asistanı bir ilke imza atacak

Amazon Q, AWS'nin AI modelleri deposu olan Amazon Bedrock'ta bulunan ve Meta'nın Llama 2'sini ve Anthropic'in Claude 2'sini de içeren modellerden herhangi biriyle çalışabiliyor.

Amazon Q şu anda yalnızca AWS'nin iletişim merkezlerine yönelik hizmeti olan Amazon Connect kullanıcılarına sunuluyor. Sonunda, müşterilerin tedarik zinciri yönetimlerini takip etmelerine yardımcı olan Amazon Supply Chain ve iş zekası platformu Amazon QuickSight gibi diğer hizmetlerde de mevcut olacak. Tedarik zinciri ve iş zekası için Amazon Q ön izlemede mevcut.

Connect'te Amazon Q'nun fiyatlandırması temsilci başına aylık 40 ABD dolarından başlıyor. Ancak AWS'nin Connect web sitesine göre kullanıcılar Connect'te Amazon Q'yu "1 Mart 2024'e kadar ücretsiz olarak" deneyebilecek.