Yazılım

Amel defteriniz cep telefonunuzda!

Bu uygulama ile amellerinizi ölçebiliyorsunuz.


Cep telefonları için geliştirilmiş uygulama "amel defteri" kullanıcıya "Bugün Allah rızası için ne yaptın" sorusunu yöneltiliyor. Ayrıca bu uygulama ile kullanıcı günlük ibadetlerin yüzde kaçını yaptığını da öğrenebilecek. Bunların yanı sıra online hatim, kıble yönü, yakın camileri bulma da var.

Bu uygulama sağlık sektöründe çalışan üç arkadaş tarafından, yoğun iş temposundan, namaz vakitlerini kaçırmamak için cep telefonları için geliştirildi.

Projenin sorumlusu olan Melih Kaşlı, yaptığı açıklamada, programlarında, "ezan vakit hatırlatıcısı, İslami kütüphane, online hatim paylaşımı, kıble yönü, yakın cami bulucu, Kabe canlı" gibi bölümlerin bulunduğunu, ancak diğer uygulamalardan farklı olarak "amel defteri" uygulamasının da yer aldığını belirtti.

1344741612_623b4f54-af83-4170-b1d0-9b9f2ebbf83e.jpg

Kaşlı, amel defteri uygulamasını, "İki günü eşit olan zarardadır" Hadis-i Şerif'inden yola çıkarak hazırladıklarını söyledi. Ayrıca uygulamayla kişinin kendini hesaba çektiğini savundu. Melih Kaşlı, uygulamanın bulunduğu cep telefonunun ekranında, belirlenen saatte, "Bugün Allah rızası için ne yaptın" sorusunun belirdiğini söyledi ve "Kullanıcıdan, 'Namazlarımı beş vakit tam kıldım, Kur'an okudum, oruç tuttum, gece namazı kıldım, nafile namazı kıldım, kurban kestim, zekat verdim, sadaka verdim, annemi babamı ziyaret ettim, annemi babamı aradım, yalan söylemedim, gıybet etmedim, hasta ziyareti yaptım, bir yetimi doyurdum, bir fakire yardım ettim, akraba ziyareti yaptım, evrad okudum" sorularına cevap vermesi isteniyor" dedi.

Melih Kaşlı, işaretlenen amellerin, listedeki ibadetlerin yüzde kaçına denk geldiğinin telefon ekranında görüldüğünü bildiren amel defteri uygulamasına olumlu tepkiler aldıklarını söyledi ve şöyle devam etti:

"Bugüne kadar on binlerce mesaj aldık. Sadece bu program yüzünden akıllı telefon aldığını ifade eden, gecenin hiç beklemediği bir anında 'Bugün Allah rızası için ne yaptın' sorusuyla karşılaşınca günün bütün namazlarını hemen kaza eden, anne babasını arayan, yani hemen gün bitmeden Allah rızası için bir şeyler yaptıklarını anlatan kullanıcılarımız var.

Biz, daha iyi kulluk yapabilmede teknolojinin yardımını alabilmek için hazırladığımız programda, bir Müslüman'ın ihtiyacı olabilecek birçok uygulamaya yer verdik."


Henüz beta aşamasında olan uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Misafir
bunun android sürümüde çıkar yakında güzel bir sunuma benziyor
Cevapla
Misafir
uygulamanın adı ne?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.