Yazılım

Amerikalı müzisyen Spotify'a dava açtı

Rock müzik sanatçısı David Lowery, şarkılarını izinsiz kullandığı iddiasıyla Spotify'a dava açtı!

Amerikalı müzisyen Spotify'a dava açtı

 Amerikalı müzisyen David Lowery telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan müzik servisi Spotify'dan davacı oldu. David Lowery'nin iddiasına göre Spotify, Lowery'e ait olan birkaç şarkıyı izinsiz olarak yayınladı. Müzisyen iddiası sonucunda Spotify'dan 150 milyon dolar tazminat ödemesini talep ediyor.

İlginizi Çekebilir:

David Lowery'nin açıklamalarına göre Spotify şarkıların paylaşılması için gerekli lisansları alamamış ancak buna rağmen şarkıları yayınlamaya devam etmiş. Lowery'nin üyesi olduğu Cracker grubunun toplam üç şarkısının Spotify tarafından telif hakkı ihlaline uğradığı söyleniyor.

1451488002_band.jpg

Bu dava Spotify'ın karşılaştığı ilk telif hakkı ihlali davası değil. Spotify daha önceden de benzeri davalarla karşılaşmış ancak olay mahkeme kararına bırakılmadan davacı şirket ve Spotify arasında çözüme kavuşmuştu. Geçtiğimiz hafta Spotify'ın resmi kamuoyu açıklamasında Spotify'ın telif haklarını ödeme konusunda bazı problemler yaşadığı ve bu konuda şirket yetkililerin gerekli adımları çeşitli işbirlikleriyle atacağı duyurulmuştu.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.