Yazılım

Android 14 yüklemeyi düşünenler dikkat! Uygulamalarınız çalışmayabilir!

Android'in bir sonraki sürümü, bazı durumlarda eski uygulamaları yüklemenizi engelleyebilir. 9to5Google, Android 14'ün kullanıcıların işletim sisteminin minimum sürümünü hedeflemeyen uygulamaları Play Store dışında bir yerden yüklemesini engelleyeceğini belirten bir kod değişikliği tespit etti.

Android 14 yüklemeyi düşünenler dikkat! Uygulamalarınız çalışmayabilir!

Bu kod özellikle eski yazılımların yüklenmesini durduracak, ancak Google’ın en azından Android 6.0 Marshmallow gerektirecek şekilde çıtayı "kademeli olarak" yükseltmesi bekleniyor.

Hamlenin amacı, güvenliği ve mahremiyeti artırmak. Google bu kod sayesinde, kötü amaçlı yazılımcıların yeni sürümlerdeki güvenlik önlemlerinden kaçmak için Android'in eski sürümlerini hedefleyemeyeceğini söylüyor. Google, Play Store'daki uygulamaların en az Android 12'yi hedeflemesini zaten şart koşuyor. Ancak bu güncelleme, eski uygulamaların web veya üçüncü taraf mağazalar aracılığıyla yükleme girişimlerini engelleyecek.

Android 14 yüklemeyi düşünenler dikkat! Uygulamalarınız çalışmayabilir!

Çalıştırmaya kararlı olduğunuz eski klasik bir uygulama varsa, yeni özellik sizi tamamen engellemeyecek. Engellemeyi etkinleştirmek cihaz üreticilerine bırakılacak ve uygulamaları bir komut kabuğu aracılığıyla yüklemenin bir yolu olacak. Yeni politika, insanların farkında olmadan kötü amaçlı yazılım yüklemesini engellemeyi amaçlıyor.

Yine de, Google'ın Play Store dışında bir yerden yüklemeyi tamamen sınırlaması dikkat çekici. Bu özellik bazıları için iPhone yerine Android telefon satın almak için bir neden: resmi mağazada bulunmayan uygulamaları yüklemekte özgür olmak. Ancak, Google'ın bunu engellemesi pek de şaşırtıcı değil. Android kötü amaçlı yazılımcıları, Play Store'dakinden daha az kısıtlama olduğu için sıklıkla (her zaman olmasa da) Play Store dışında bir yerden yapılan yüklemelere güvenirler. Eski uygulamaların engellenmesi, kötü amaçlı yazılımlara son vermeyecektir, ancak platformun genel güvenliğini artıracak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.