Yazılım

Android uygulamaları Chrome OS'ta çalıştırılmaya başlandı

Google, Android platformunda yer alan uygulamaları Chrome OS'a taşımaya başladı.

Android uygulamaları Chrome OS'ta çalıştırılmaya başlandı

Google’ın Android ve ChromeOS’u birleştireceği iddiaları her geçen gün daha yüksek sesli dile getirilmeye başlandı. Chrome OS’un başında bulunan Sundar Pichai’nin aynı zamanda Android takımının da başına getirilmesi söz konusu iddiaları daha da güçlendir.

Google, Chrome OS ve Android’in birleşmesi yolunda ilk somut adımı atarak bazı Android uygulamaların Chrome OS işletim sisteminde yani Chromebook bilgisayarlarda artık çalıştırıldığını duyurdu. Chrome OS’u mobil sisteme biraz daha yaklaştıran ilk Android uygulamaları Duolingo, Evernote, Sight Words ve Vine uygulamaları oldu. Kullanıcılar söz konusu Android uygulamaları artık dizüstü bilgisayarlarında klavye ve fareyle kontrol edebilecek.

Bazı uygulamalar web sitesi şeklinde hizmet veriyor ancak atılan ilk adım ilerleyen süreçte yüz binlerce uygulamaya sahip Android’de birçok uygulamanın Chrome OS sistemine taşınması açısından önem teşkil ediyor. Google’ın da bu yönde geliştiricileri teşvik ettiği biliniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.