Yazılım

Apple Healthbook ile ev içinde sağlık takibi yapmaya başlayacak!

WWDC 2014'ün başlamasına saatler kala Konferans ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Apple Healthbook ile ev içinde sağlık takibi yapmaya başlayacak!

Apple'ın her yıl düzenlediği Geliştiriciler Konferansının bu yılki etkinliğine saatler kalmışken firmanın tanıtacağı yazılımlarla ilgili sızıdırlmalar devam etmekte. 

Apple'ın bir akıllı saat üzerinde çalıştığını duymayan kalmadı ve Apple'da bu konuda herhangi bir yalanlamada bulunmadı. Bu akıllı saatin adım sayıp, ileti alıp, telefonun nerede olduğunundan daha fazla özellik barındırmasını isteyen Apple'da önemli araştırmacıları ve akedemik kişileri bünyesine katarak bir program geliştirilmesi için özel bir ekip kurdu. Bu ekibin geliştirdiği yazılımın adı ise Healthbook oldu. 

Bu yazılım sayesinde akıllı saatinizden kan basıncı, ateş ölçümü, kanda şeker miktarı, kandaki oksijen miktarı gibi değerlerin takibinin ve bunların bir merkezde tablet, telefon yada bir Mac'te tutulması amaçlanmakta. Sonuçlarda görülen ani değişimlerin hem doktorunuza hem yakınlarınıza bildirilmesinin amaçlandığı bir sistemi Apple kurmak istiyor.

1401705893_healthbook-ui.jpg

Bu ekosistem içinde firma ayrıca akıllı evlerinde oluşumuna katkı sağlayacak gibi görünüyor. WSJ'ın haberine göre Apple Healthbook uygulaması ile ev içinde bulunan termostat, ocak, kapı kilitleri ve akıllı ampullerin uzaktan kontrol edilmesinin de önünü açacak gibi duruyor. Şu an için sadece bir dedikodudan ibaret olan bu özelliklerin Apple tarafından nasıl lanse edileceğini hep birlikte göreceğiz.

Ayrıntılar geldikçe sizlere en güncel haberleri vermeye devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.