Yazılım

Apple'dan yeni işletim sistemi 'Mountain Lion'

Apple geçtiğimiz günlerde yeni işletim sistemini resmen tanıttı!

Apple'dan yeni işletim sistemi 'Mountain Lion'

Mac OS X Lion'un çıkması (yani OS X Mountain Lion'dan bir önceki işletim sistemi) 6 7 ay önce olmuştu, Apple bu kadar bir süre içerisinde OS X Mountain Lion adlı işletim sistemini geçen hafta resmen tanıttı. Yeni Apple canavarı eskilerinden farklı olarak 100 tane yenilik getiriyor.

1329736398_mountain-lion-montana-642x416.jpg

İşletim sisteminin +'larından bir tanesi de iOS ile daha uyumlu ve steril şekilde çalışabilmesi, Mountain Lion 10.8' iOS uygulamalarının hepsini sorunsuz bir şekilde bünyesinde çalıştırabiliyor. Eskiye nazaran çok daha iyi olan bu senkranizasyon ile kullanıcıların beğenisini kazanacağa benziyor.

Yeni sürüm aynı zamanda iCloud ile de daha öte bir entegrasyon sunuyor. E-posta, FaceTime gibi servisler, iCloud hesabı sayesinde otomatik ayarlanıyor.

1329736472_mac-os-x-mountain-lion-1.jpg

iOS 5'te yapılan Twitter entegrasyonu aynı şekilde Mountain Lion'da da geçerli. Apple'ın çıkarttığı bu yeni işletim sistemi sosyal ağlara çok büyük önem veriyor. Sosyal Ağ'ların önemini OS 'ine yansıtan Apple'ın ne kadar önem verdiğini görebiliyoruz.

Bilgisayarınızda bulunan Fotoğraf ve videoları doğrudan Flickr ve Vimeo gibi servislere upload edebiliyor kullanıcılarla paylaşabiliyorsunuz. Airplay özelliği ile 720p kalitesinde televizyon çıkışına yansıtabilirsiniz. Bunun için Apple TV şart.

1329736552_images.jpg

Yeni sistemin güvenliği Gatekeeper 'den soruluyor. Yeni gelen özelliklerden birisi de güvenlik uygulamalarında getirilen sıkı denetim. Gatekeeper, kullanıcıların bilgisayara zarar verecek yazılımlarını yüklemesine engel oluyor. Gatekeeper 3 kademeli güvenlik sunuyor, düşük orta ve yüksek seviye olarak geçen bu güvenlik adımlarından her birini seçebilir, istediğinizi bilgisayara uygulayabilirsiniz.

1329736604_applemountainlion08d15.jpg

Yeni mesajlaşma uygulaması ile Macler, iOS cihazlar ve AIM, Jabber, Yahoo! Messenger ve GTalk gibi servisler arasında iletişim kuruluyor.

Mac OS X 10.8 Lion Mountain 2012 yazının sonuna doğru çıkacak.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.