Yazılım

Apple'ın başı virüs ile dertte!

ARM tabanlı Apple M1 işlemcili Mac modellerinde ilk virüs keşfedildi. X86 tabanlı virüsler ARM tabanlı işlemcilere de uyarlanacak gibi görünüyor.

Apple'ın başı virüs ile dertte!

Güvenlik araştırmacıları, yeni Apple M1 destekli Mac'ler de dahil olmak üzere tüm dünyadaki Mac kullanıcılarını etkileyen daha önce tespit edilmemiş bir kötü amaçlı yazılım parçası keşfettiler. Red Canary araştırmacıları, "Silver Sparrow" isimli kötü amaçlı yazılımın virüslü Mac'leri saatte bir kontrol sunucusunu kontrol etmeye zorladığını söylüyor.

Ars Technica'nın aktardığına göre; araştırmacılar henüz enfekte olmuş makinelerde gerçek bir herhangi bir yük aktarımı gözlemlemediler. Bu nedenle, bu kötü amaçlı yazılımın nihai amacı bilinmiyor. 

Kötü amaçlı ikili dosya, komutları yürütmek için macOS Installer JavaScript API'sini kullandığı için daha da gizemli bir hal alıyor. Bu, yükleme paketi içeriğini veya paketin JavaScript komutlarını kullanma şeklini analiz etmeyi zorlaştırıyor.

Kötü amaçlı yazılım, ABD, İngiltere, Kanada, Fransa ve Almanya'da olmak üzere toplamda 153 ülkede bulundu. Amazon Web Servislerini ve Akamai içerik dağıtım ağını kullanması, komut altyapısının güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlıyor ve ayrıca sunucuların engellenmesini zorlaştırıyor.

Silver Sparrow kötü amaçlı yazılımı, Apple’ın M1 çipinde de yerel olarak çalışıyor. Bu da virüsün X86 tabanlı işlemcilerden daha etkili olarak çalıştığını gösteriyor. Apple'ın şimdilik konuyla ilgili bir açıklama yapmaması da herkesi korkutmuş durumda.

Apple muhtemelen en kısa sürede sistem güncellemesi yayınlayacak ve bu virüs için önlemini alacak. Ayrıca Mac için Antivirüs geliştirilen firmalara da artık ARM tabanlı Apple M1 için çalışmalarına hız verecektir. Çünkü göründüğü gibi ARM tabanlı Mac'lere de virüs hızlı bir şekilde bulaşabiliyor...

Yorumlar
yakup
apple artık eskisi gibi apple değil artık kim demiş apple virüs bulaşmaz diye bulaştı işte büyük lokma ye büyük söz söyleme
Cevapla
GHOSTEAGLE00
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101 SIWJDOANKDOANSLXOWDNXPQNSLSOWHDMXPNWMDPDJSODNDLJSOSNDLDJAL gülmekten ölüyorum hani derdiniz apple a virüs bulaşmaz birşey olmaz diye bundan önce de telefon bilgilerini çalan virüs bulaşmıştı zaten apple ı şu haberler de ne zaman görsem hep yeni bir virüs ama Android'te hiç virüs haberi görmedim ayrıca aynen kesin Xiaomi yaptı aynen 3 deyince inanıyoruz 1 2 4
Cevapla
Özgür
iphone a virüs bulaşmaz diyenleri alalım sahneye
Cevapla
DANİEL DALMAÇYALI ITALIAN 101
VİRÜS BULAŞTI FAKAT BULAŞTIRAN KİM, TABİ Kİ "XİAOMİ". APPLE'I KISKANDIĞI İÇİN O'NA VİRÜS BULAŞTIRIP YOK ETMEYE ÇALIŞTI.
Tsubasa
Artık birisinin Apple'a dur deme vakti gelmişti.
Cevapla
💎G@kko💎
İphone alın kafanız rahat etsin
Cevapla
haha
ne demesin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.