Apple'ın Facetime düzenlemesi kullanıcıları ikiye böldü

iOS 17 güncellemesiyle hayatımıza giren yeni Facetime emoji yapısı, kullanıcıları adeta ikiye böldü.

Apple'ın Facetime düzenlemesi kullanıcıları ikiye böldü

Apple'ın iOS 17 ve macOS Sonoma için yaptığı son güncellemeler, cihazınızı daha eğlenceli ve etkileşimli kılma vaadiyle dolu. Bu güncellemeler, iletişimi daha canlı kılma sözü verirken, daha ciddi bir tonun gerektiği durumlarda birçok tepki toplamaya başladı.

FaceTime'da kullanıcılar artık basit el hareketleriyle 3D tepkiler, emojiler ve diğer görsel efektler ekleyebiliyor. Örneğin, baş parmak yukarı hareketi bir 3D emojinin ortaya çıkmasını sağlıyor ve diğer hareketler ekran üzerinde balon veya hatta havai fişeklerin belirmesine neden olabiliyor. Bu, kağıt üzerinde eğlenceli görünse de, pratiğe döküldüğünde herkes bu durumu komik bulmuyor.

Buna en çarpıcı örneklerden biri, tele sağlık sektöründen geldi. Terapistinizle ciddi bir konuyu tartışırken, bir noktayı onaylamak için baş parmağınızı kaldırdığınızda ekranınızda havai fişeklerin patlaması tuhaf bir durum oluşturdu. Matt Haughey'in Mastodon üzerinde paylaştığı bir kullanıcı tam olarak bu durumu yaşadı. Bu yüzden SimplePractice adlı tele sağlık hizmeti, varsayılan olarak açık olan FaceTime'ın bu dikkat çekici özellikleri hakkında uyarılar yayınlamaya başladı.

Apple'ın Facetime düzenlemesi kullanıcıları ikiye böldü

Ancak problem sadece terapi seanslarıyla sınırlı değil. Resmi bir iş görüşmesindeyken istemeden yaptığınız bir el hareketi ekranınızda konfeti yağmasına neden olursa? Bu, bir iş tartışmasının tonuna hiç uymaz.

Bu 3D tepkileri devre dışı bırakabilirsiniz, ancak birçok kullanıcı bu özelliğin varlığından haberdar değil. Bu nedenle, bazen istenmeyen ve uygunsuz anlara yol açabiliyor. Ciddi konuşmalar için FaceTime'ı kullananlar için, Apple'ın etkileşimleri canlandırma çabası iyi niyetle yapılmış bir hata olabilir. Şu an için, bazen daha azı, artırılmış gerçeklik çağında bile daha fazladır.