Asayiş Berkemal, Apple 1,8 milyar dolarlık sahtekarlığı önledi

Apple, App Store'da 2023 yılında 1,8 milyar dolarlık sahte işlemi engelledi. Bu başarı, şirketin güvenlik konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Asayiş Berkemal, Apple 1,8 milyar dolarlık sahtekarlığı önledi

Apple, 2020 ile 2023 yılları arasında App Store'daki dolandırıcılık girişimlerine karşı aldığı önlemleri açıkladı. Cupertino merkezli teknoloji devi, dijital tehditlerin artmasıyla birlikte kullanıcılarını dolandırıcılık ve kimlik avı saldırılarından korumak için attığı adımları vurguladı. Şirket, bu dönemde App Store'da toplamda 7 milyar dolar (yaklaşık 58.440 crore Rs) değerinde dolandırıcılığı önlediğini belirtti. Ayrıca, 14 milyondan fazla çalıntı kredi kartını engelledi ve 3,3 milyon hesabın tekrar işlem yapmasını durdurdu.

Apple, bu çabalarını bir basın bülteni ile duyurdu. Şirket, “Dijital tehditler yıllar içinde kapsam ve karmaşıklık açısından evrildikçe, Apple bu zorluklara yanıt vermek ve kullanıcılarını korumak için dolandırıcılıkla mücadele girişimlerini genişletti. Her gün Apple genelindeki ekipler App Store'daki dolandırıcılık faaliyetlerini izliyor ve araştırıyor, kötü niyetli aktörleri tespit etmek ve App Store ekosistemini güçlendirmek için sofistike araçlar ve teknolojiler kullanıyor.” dedi.

Asayiş Berkemal, Apple 1,8 milyar dolarlık sahtekarlığı önledi - Resim : 1

Asayiş Berkemal, Apple 1,8 milyar dolarlık sahtekarlığı önledi

Şirket, 2023 yılında 1,8 milyar dolar (yaklaşık 15.030 crore Rs) değerinde dolandırıcılığı önlediğini ve gizlilik, güvenlik ve içerik standartlarını karşılamayan 1,7 milyondan fazla uygulama başvurusunu reddettiğini bildirdi. Ayrıca, yaklaşık 374 milyon geliştirici ve müşteri hesabını kapattı ve dolandırıcılık endişeleri nedeniyle yaklaşık 152 milyon değerlendirme ve yorumu kaldırdı.

Apple, müşteri hesap düzeyinde gerçekleşebilecek zararlı faaliyetleri önlemek için de adımlar attı. App Store'da spam göndermek veya değerlendirmeleri manipüle etmek için oluşturulan bot hesapları vurgulayarak, 153'ten fazla sahte hesabın oluşturulmasını engelledi ve 374 milyon hesabı devre dışı bıraktı.

Şirket, uygulamaları inceleme sürecine dair bilgi vererek, dünya genelindeki her uygulamayı App Store'da yayınlanmadan önce değerlendiren 500 kişilik bir inceleme ekibine sahip olduğunu belirtti. Bu ekip, haftada yaklaşık 132.500 uygulamayı inceliyor ve geçen yıl yaklaşık 6,9 milyon uygulamayı değerlendirdi. İnceleme ekibi, potansiyel olarak zararlı ve sahte uygulamaları tespit etmek için çeşitli kontroller gerçekleştiriyor ve otomatik süreçlerle insan incelemesini birleştiriyor.