Yazılım

Bilinmeyen numaraları söyleyen uygulamadaki tehlike!

Bilinmeyen numaraları söyleyen uygulama web versiyonuyla geldi.

Bilinmeyen numaraları söyleyen uygulamadaki tehlike!

Mobil kullanıcılar arasında en çok ilgi gören uygulamalardan biri de bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu gösteren mobil uygulamalardır. Şimdi bu uygulamalar web’e uyarlandı. Ancak avukatlara göre bu bir suç ve bu suçun cezası 6 yıla kadar çıkabiliyor.

Bursa'da bir yazılımcı tarafından geliştirilen ve bilinmeyen numaranın kime ait olduğunu gösteren mobil telefon uygulamasının web versiyonu ücretsiz olarak hizmete sunuldu. Ancak avukatlar hem mobil uygulamanın hem de web sitesinin gizlilik ihlali nedeniyle 6 aydan 3 yıla kadar cezası olduğunu belirtiyor.

Uygulamayı cep telefonuna indiren mobil kullanıcılar rehberini de uygulama tabanına otomatik olarak sunmuş oluyor. Bunun yanısıra rehberindeki kişilerin gizliliğini de engellediği için suç durumu oluşuyor. Ayrıca bu uygulamayı kullananlar,  bilgilerini belirli kişilere vermek istemeyen ve tehlike altında olan kişileri de risk altında tutmuş oluyor. Çünkü hangi isimle kaydettiyseniz diğer kişilere o isimle görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.