Yazılım

Bilişim Teknolojisi mobil uygulamalarla dönüşüyor

Finans sektörüne yönelik BT Dünyası mobil uygulamalarla dönüşüyor.

Bilişim Teknolojisi mobil uygulamalarla dönüşüyor

Daha önceleri Windows masaüstü finans dünyasındaki işyerinin ana merkeziydi. Bugün ise bu onlarca imkandan sadece birisi. Gün geçtikçe çalışma alanı bizi gittiğimiz her yere takip etmekte, en yaygın slogan “mobilite” haline gelmekte.Akıllı telefon ve benzerleri sayesinde, gündelik çalışma hayatımızda sıkça kullandığımız uygulama, masaüstü, veri ve servislere mobil cihazlardan kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Özellikle bankacılık alanında, özel güçlüklere yönelik çözümler gözde. Doğru kullanıldıkları zaman bu uygulamalar; taleplere cevap vermek için ideal.

Bu uygulamaların önemli bir bölümü çalışanların daha verimli ve üretken olmasına yardımcı olmakta ve aynı zamanda da şirketin katma değer üretimini arttırmaktadır. Bu nedenle uygulama portföyü bilgi işlem açısından önemlidir.Bu portföyün geliştirilmesinde Windows uygulama barındırma belirleyici bir rol oynar.Bu sayede Windows tabanlı uygulamalar akıllı telefon ve tablet gibi masaüstüne bağlı çalışmayan alanlara da uygun hale getirilir. Ayrıca bu uygulamaları Citrix XenApp gibi üzerinde iyi düşünülmüş bilgi işlem çözümleriyle en uygun hale getirmek mümkündür, çünkü bu uygulama ve veriler arka tarafta yeniden kodlamaya gerek kalmadan sanal olarak kullanıma sunulmaktadırlar.İşletme bünyesindeki uygulamaların yeni mobil versiyonlarının programlanmasından farklı olarak, bu durum bilgi işlem bölümlerinin zaman ve maliyetten tasarruf yapmasını sağlar.

İşletme uygulamaları çalışanların ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirilmeli

İşletme dahilinde e-posta istemcileri, web tarayıcıları, Dropbox gibi veri paylaşım hizmetleri ile takvim uygulamaları son derece yaygındır, çünkü çalışanlar bunların yardımıyla eksik kalan ve yeterince kullanıcı dostu olmayan şirket uygulamalarının eksiklerini gidermeye çalışırlar.Ne yazık ki, bu durum bir güvenlik riski teşkil etmekte ve bu durum şirketin bilgi işlem bölümü için büyük sorunlar doğurmaktadır.İster firmanın dahili bilgi işlem çalışanları, ister harici taşeron hizmet sağlayıcıları olsun, çalışanların kişisel uygulamaları yerine kullanıcı tarafından kabul gören bir standartta ve aynı zamanda kurumsal politikalara uygun alternatifler sunabilmek gerekir Buna yönelik bir imkan, klasik “tüketici”uygulamalarından daha fazlasını sunan “kurumsal” uygulamalardır.Örneğin bir görüşme davetine eklenti ilave etme veya bir takvim gönderisi ile toplantıya davet edebilme imkanı.Çalışanlar kendi “kurumsal” uygulamalarını kullanırken alıştıkları “tüketici” uygulamalarının aşina arayüzlerinden vazgeçmek istememektedirler.Bu nedenle kullanımı kolay ve aynı şekilde rahat anlaşılır mobil uygulamalar büyük beğeni toplamaktadır.

Uygulamaların güvenliği

Mobil son kullanıcı cihazların çok yönlü kullanımı sağlam temellere oturan bir güvenlik stratejisi gerektirmektedir. Bu noktada güvenlik riskleri uygulamalar arasında farklılık göstermektedir. Bu anlamda, örneğin banka müşterilerinin tablet yardımıyla kişisel verilerine erişimleri ile standart yönetim uygulamalarının, örneğin masraf mahsuplaşma uygulamasının kullanımı iki ayrı ölçü ile ele alınmalıdır. İlk örnekte hassas veriler yönetilmektedir, bu nedenle müşteri verilerinin korunması daha yüksek güvenlik standartları gerektirir. Bu işlem yerel veri kaydının önlenmesi veya mobil uygulama yönetimi, Mobile Application Management, örneğin; Citrix XenMobile, ile sağlanır.İkinci örnek ise herkesin erişebildiği internet uygulama mağazalarında bulunabilen ve hassas olmayan verileri aktaran bir uygulamadır.Bu nedenle bilgi işlem bölümünün her mobil uygulamayı potansiyel bir güvenlik riski olarak sınıflandırmasına gerek yoktur, bunu sadece gerçekten zorunlu olduğu yerde yapmak yeterlidir.Esnek bir güvenlik stratejisi farklı kullanım bölgeleri tanımlar ve kullanıcının mevcut konumu ve ağ bağlantısına göre veri erişimi için farklı yetkiler belirler.

İster Windows, web, mobil veya “Software-as-a-Service“ bilgi işlemin görevi nihai olarak çalışanlara ihtiyaç duyduklarını, kişiye özel biçimde kullanıma sunmak ve aynı zamanda da gerekli güvenlik önlemlerini sağlamaktır. Bu bağlamda günümüzde çok sayıda fırsat ve potansiyel içeren kurumsal bir ortam oluşmaktadır. Kuruma özel bir bilgi işlem stratejisi dahilinde uygulama merkezli bir prensibin entegrasyonu ile işletme ve çalışanlarının birlikte fayda sağladığı karşılıklı bir kazanım durumu oluşmaktadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.