Yazılım

Bu da oldu! Artık uçakları da yapay zeka kullanacak!

Bir yapay zeka ajanı geçtiğimiz günlerde Lockheed Martin VISTA X-62A eğitim uçağını 17 saatin üzerinde uçurdu.

Bu da oldu! Artık uçakları da yapay zeka kullanacak!

VISTA (Değişken Uçuş Simülasyon Test Uçağı), diğer hava araçlarının performans özelliklerini simüle etmek için yazılım kullanabiliyor. Bu vesileyle bu defa bir insan pilotu taklit etti.

Uçuş, Aralık ayında yapılan bir test döneminde gerçekleşti. Lockheed, AI'nın taktik bir uçakta ilk kez bu şekilde devreye girdiğini söylüyor. Amaç, platformu otonom olarak uçabilen uçak tasarımlarını test etmek için kullanmak.

ABD Hava Kuvvetleri Test Pilot Okulu (USAF TPS) araştırma direktörü Dr. M. Christopher Cotting yaptığı açıklamada, "VISTA, en yeni yapay zeka tekniklerinin geliştirilmesini ve test edilmesini yeni mürettebatsız araç tasarımlarıyla paralel hale getirmemize izin verecek. Üretilen yeni araç sistemleri üzerine odaklanan testlerle birleştirilen bu yaklaşım, mürettebatsız platformlar için özerkliği hızla olgunlaştıracak ve savaşçılarımıza taktiksel olarak ilgili yetenekleri sunmamıza izin verecek.” dedi.

Bu da oldu! Artık uçakları da yapay zeka kullanacak!

Lockheed'in skunk işleri bölümü, California'daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki USAF TPS için VISTA'yı inşa etmek üzere Calspan ile birlikte çalıştı. Diğer şeylerin yanı sıra, F-35 Lightning II için sanal baş üstü ekranı ve sesli komut giriş sistemini geliştirmek için VISTA programı kullanılıyor.

USAF yakın zamanda VISTA X-62A'yı Lockheed'in Model Takip Algoritması (MFA) ve Otonom Simülasyon Kontrolü Sistemi (SACS) ile güncelledi. Entegre edildiğinde, bu sistemler VISTA'nın otonomi ve yapay zekadan yararlanan gelişmiş uçuş testleri gerçekleştirmesine yardımcı olacak.

Yorumlar
Enes
Merak ediyorum bu şirketler mal mı?Yapay zeka Allah korusun dünyayı ele geçirirse ne yapacağız?
Cevapla
Yakup
Yapay zeka çağımızın yeni teknolojisi. Lakin hackerlar yapay zekayı. Ele geçirip uçağı düşüttirebilirler. Olmaz demeyin kırılamayan sistem yoktur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.