Bu Google Pixel cihazları Android 15 güncellemesi alacak

Google, belirli Pixel cihazlarının yakında Android 15 güncellemesiyle daha da gelişeceğini duyurdu.

Bu Google Pixel cihazları Android 15 güncellemesi alacak

Android 15 güncellemesi bu yılın sonlarına doğru kullanıma sunulacak ancak geliştirici ön izleme ve beta sürümleri sayesinde bu işletim sistemi güncellemesinin yeni özellikleri ve iyileştirmeleri şimdiden heyecan yaratmaya başladı. Google Pixel kullanıcıları, Android güncellemelerini ilk alanlar olacak ancak bu güncelleme sadece bazı modellere sunulacak.

Android 15 güncellemesi alacak Google Pixel modelleri arasında Pixel 6 ve Pixel 6 Pro en eski cihazlar olacak. Bu durum, Pixel 6a, Pixel 7 serisi ve Pixel 8 serisinin de yeni Android güncellemesini alacağını gösteriyor. Google Pixel Fold ve Pixel Tablet de bu güncellemeyi alacak cihazlar arasında yer alıyor. Ancak Pixel 8 serisi ve sonrasında çıkacak Pixel telefonları dışındaki eski modeller yalnızca üç yıl yazılım desteği alacak. Bu, Pixel 5a ve daha eski cihazların yeni güncellemeler almayacağı anlamına geliyor.

Android 15’in ne zaman yayınlanacağına dair kesin bir tarih olmamakla birlikte, beta sürecinin Haziran ayına kadar devam edeceği ve ardından işletim sisteminin platform stabilite aşamasına geçeceği belirtiliyor. Bu aşama, işletim sisteminin hatalarının giderilmesi ve nihai düzenlemelerin yapılması anlamına geliyor. Geçen yıl Android 14, Pixel 8 serisi ile birlikte Ekim ayında piyasaya sürülmüştü. Benzer şekilde, Android 15’in de bu yıl Pixel 9 serisi ile birlikte Ekim ayında piyasaya sürülmesini bekliyoruz.

Bu Google Pixel cihazları Android 15 güncellemesi alacak - Resim : 1

Bu Google Pixel cihazları Android 15 güncellemesi alacak

Stabil sürümün çıkmasını sabırsızlıkla bekleyenler, uyumlu bir Google Pixel cihazına Android 15 beta sürümünü yükleyebilir.

Android 15'in şu ana kadar bilinen en iyi özellikleri arasında uydu bağlantı desteği yer alıyor. Apple’ın iPhone’lara getirdiği uydu bağlantısının ardından Android kullanıcıları da bu özelliği sabırsızlıkla bekliyordu. Android 15 ile uygulamalar, cihazın bir uyduya bağlandığını algılayabilecek API'lere erişebilecek. Bu, uydu bağlantısının yalnızca acil durumlar için sınırlı kalmayacağı anlamına geliyor.

Ayrıca, Android 14 ve önceki sürümlerde ekran paylaşımı veya kaydı yapıldığında tüm ekran görüntüsü kaydediliyordu. Android 15, tek bir uygulamanın ekranını paylaşma veya kaydetme desteği sunarak bu süreci daha iyi hale getiriyor.

Yoğun bildirimler, bir uygulamadan ard arda gelen bildirimler rahatsız edici olabildiği için Google bu sorunu "Bildirim soğutma" özelliği ile çözmeye çalışıyor. Bu özellik, aynı uygulamadan gelen ardışık bildirimlerin ses seviyesini düşürüyor.

Android 15, OTP'leriniz için ek bir güvenlik katmanı ekliyor. Yeni duyarlı bildirim özelliği, kötü amaçlı Android uygulamalarının OTP'lerinizi okumasını engelliyor. OTP dolandırıcılıkları son yıllarda artış gösterdiği için bu özellik, doğru şekilde uygulandığında insanların zor kazandıkları paralarını koruyabilir.