Yazılım

Bulut bilişime olan güven sarsıldı

Yerli Antispam üreticisi SurGATE Labs şifreli e-posta gönderim çözümü geliştiriyor.

Bulut bilişime olan güven sarsıldı

Kurumlar ve kişiler için e-posta kullanımı yaygınlığı mobiliteyle daha da arttı. Son günlerde yaşanan olaylar özellikle gizli bilgilerin kurumlardan dışarı sızması ister istemez güvenli iletişimi tekrar odak noktası haline getirdi.

Her geçen gün artan güvenlik zafiyetleri sonucunda güvenli iletişim kurma ihtiyacıyla karşı karşıyayız. Eski NSA çalışanı olan Edward Snowden’in ifşa ettiği NSA’in izleme bilgilerinden sonra  bulut bilişim güvenliği birliği (Cloud Security Alliance, bulut bilişime olan güvenin azalmasından dolayı Amerikan firmalarının 35-45 milyar dolar arası bir gelir kaybı yaşayacağını açıkladı. Ayrıca geçen ay yayınlanan raporda NSA haberlerinden dolayı ABD merkezli olan olmayan firmaların %10’u ABD bulut bilişim firmalarıyla olan kontratlarını iptal ettiğini bildirildi.

1392721253_surgateimgbig.jpg

VizyonArGE iştiraki olan SurGATE Labs’ın CTO’su İsmail Yenigülyaptığı açıklamada, “E-posta üzerinden büyük ticari iş birlikleri ve özellikle önemli kamu bilgilerinin paylaşılmasından kaynaklı e-posta güvenliğinin her zaman en üst düzeyde tutulması gerekmektedir. Güvenli e-posta iletişimi için sadece sunucu istemci arasındaki bağlantının güvenli(SSL) olması yetmiyor,  e-postanın sunucuda bulunduğu anda şifreli olarak tutulması gerekir.”

İsmail Yenigül “2006 yılından itibaren yerli e-posta çözümleri geliştiren SurGATE Labs ekibi olarak e-posta ağ geçidi üzerinde e-posta şifreleme desteği eklemek için Ar-GE faaliyetleri yapmakta olduklarını, yıl sonuna doğru istemci tarafında ileri seviye bilgi gerekmeksizin, istemciye herhangi bir ek yazılım kurmadan ve mevcut e-posta sunucusunu değiştirmeden SurGATE Antispam Ağ Geçidi üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde şifreli e-posta alış verişi yapılabilecektir” diyerek sözlerine devam etti.

Referansları arasında Türkiye’de birçok kamu kurumu, üniversite, ISP ve özel sektörü barındıran Vizyon Arge iştiraki Surgate LABS “İletişim’de Güvenlik” konulu seminerlerle Türkiye’de ki kullanıcıları da bilinçlendirmeyi hedefliyor. Teknopark İstanbul’da ki ofisinde 35 kişilik Ar-Ge ekibi ile Akademi- Sektör iş birliklerine de önem veren firma “Güvenli Bütünleşik İletişim Çözümleri”nde ki derin tecrübelerini üniversite öğrencilerine de aktarmayı hedefliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.