Çin, yapay zeka konusunda tarihi adımlar atıyor

Yapay zeka yarışında en büyük rakibi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin arkasında kalmak istemeyen Çin, bu amaçla büyük adımlar atmaya hazırlanıyor.

Çin, yapay zeka konusunda tarihi adımlar atıyor

Baidu, Ernie adındaki yapay zeka tabanlı sohbet botunu başlattıktan kısa bir süre sonra, sağlık sektörünün dijitalleşmesini ve zekasını artırmayı hedefleyen başka bir büyük dil modelini tanıttı. Yeni endüstri standardındaki bu yapay zeka modelinin adı Lingyi'dir. Lingyi, makine çevirisinde "Ruhani Doktor" olarak çevrilebilir. Şu anda hem yukarı akış hem de aşağı akış sağlık sektörlerinde deneme kullanımı için mevcuttur.

Lingyi, serbest metinden yapılandırılmış tıbbi kayıtlar üretebilir. Aynı zamanda doktor-hasta konuşmalarına dayanarak hastaların şikayetlerini, tıbbi geçmişlerini ve daha fazlasını doğru bir şekilde analiz edip üretebilir. Çin ve İngilizce tıbbi literatür makalelerini aynı anda çözümleyerek literatür içeriğine dayalı olarak akıllı soru-cevap yetenekleri sunar.

Lingyi Büyük Model, hastanın durumunu çok turlu diyaloglarla gerçek zamanlı olarak anlama yeteneği sunar. Hastalıkların teşhisinde doktorlara yardımcı olur ve tedavi planları önerir. Aynı zamanda hastalar için 24 saatlik bir "sağlık yöneticisi" görevi görür. Farmasötik şirketlere profesyonel eğitim ve tıbbi bilgi desteği dahil olmak üzere çeşitli yetenekler sunar.

Çin, yapay zeka konusunda tarihi adımlar atıyor

Baidu, bu büyük modeli üç farklı sürümde sunuyor: Lite, amiral gemisi ve özel. Her biri farklı ihtiyaçlara ve uygulama senaryolarına göre şekillendirilmiştir. Baidu, ortaklarına bu büyük modeli API entegrasyonuyla erişim sağlar veya mevcut ürün sistemlerine eklenti olarak ekler.

Baidu, Gushengtang ve Ling Jiashe gibi şirketlerle zaten ortaklık kurmuş durumda. Ayrıca seçici bir şekilde 200'den fazla tıbbi kuruma açıktır. Bu kurumlar arasında kamu hastaneleri, farmasötik şirketler, internet hastane platformları ve zincir eczaneler bulunmaktadır.