Yazılım

En çok hangisi tercih ediliyor? 'Windows 7 - Windows XP'

Efsane sistem XP, tahtını Windows 7'ye kaptırdı mı?


Dünyann en büyük yazılım şirketlerinden Microsoft, son zamanlarda sizlere de haberini  verdiğimiz yeni işletim sistemi Windows 8 ile alakalı çalışmalarını hızlı bir şekilde yürütmeye devam ediyor. Çok yakında, yılın son çeyreğinde çıkması beklenen Windows 8'den önce isterseniz önceki Windows sürümlerinin ne kadar sattığına ve ne kadar tutulduğuna bir bakalım...

Microsoft, efsane işletim sistemi Windows XP'den, yıllar sonra vazgeçmiş, aradan çok süre geçmeden yeni işletim sistemi Windows Vista'yı duyurmuştu. Bekleneni hiçbir zaman veremeyen Vista kullanıcılara göre vasattan öteye gidememişti. Microsoft bu durumdan pek memnun değildi ve yeni  işletim sistemi için ilk temelleri atmış, hazırlıklarını tamamlamıştı. Sonunda, 2009 yılında Microsoft yeni bombası Windows 7'yi duyurmuş, tüm dünyada milyonlarca kullanıcının beğenisini kazanmıştı.

1341318310_2012070215032337879.jpg

Microsoft'un bu büyük başarısını gören herkesin aklına, yıllar önce çıktığında tüm dünyayı sallayan XP geldi. Uzun bir süre Windows 7 ve Xp karşılaştırması yapan analistler sonunda haklı çıktı. Windows 7, geçtiğimiz günlerde StatCounter internet sitesinin yaptığı geniş çaplı anketin sonucuna göre; Haziran 2012 ayından önce Windows 7, tüm dünyadaki bilgisayarların %50.2 sine yerleşmiş durumda.

1341318491_header-w7-xp-vista.png
Öte yandan Microsoft'un, 2014'ün Nisan ayından itibaren Windows XP'den resmi desteklerini çekeceğini söylemesi kullanıcılar için herhangi bir problem oluşturmayacağa benziyor. Hal böyle olunca bu durumdan Microsoft da korkmaya başlamış durumda. Aldığı karar için endişe duymaya başladı bile.

Yorumlar
Misafir
xp 32 bit olmasaydı win7 başarıya hiç bir zaman ulaşamayabilirdi.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.