Yazılım
En iyi ücretsiz Firewall yazılımları!

En iyi ücretsiz Firewall yazılımları!

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en iyi 5 Firewall yazılımını sizler için bir araya getirdik.


1990'lı yıllarda Microsoft Windows işletim sistemi bazı sorunlara sahipti. Bu sorunların başında "Firewall" olarak adlandırılan güvenlik uygulamaları yer alıyordu. 

Peki Firewall yazılımları nedir? Firewall, Türkçe'de Ateş duvarı olarak çeviriliyor. Bı yazılımlar veya donanımlar, kurallar çerçevesinde ağa gelen ve giden verileri kontrol etmekle görevli ağ güvenlik sistemleri konumunda. Firewall mimarisinin temelleri 1980'li yılların sonuna dayanıyor ve Windows 95'in ortaya çıkması ile ayyuka çıkıyor.

Günümüzde Microsoft, kendi Firewall mimarisini geliştiriyor ancak pek çok kullanıcı için bu yeterli değil. Bilgisayar sahiplerinin karşısına tam bu noktada, üçüncü parti Firewall yazılımları çıktı.

Sizin için 2018 yılının en popüler Firewall mimarilerini irdeledik: 

ZoneAlarm Free Firewall 2018

Zone Alarm, son 20 yılın en popüler güvenlik yazılımlarından biri. Ücretsiz sürümde bile "Hayalet Modu", DefenseSet güncellemeleri ve entegre çevrim içi güncelleme yetenekleri sunuluyor. DefenseSet yapısı sayesinde tam zamanlı koruma sağlanırken; Zone Alarm mimarisi sayesinde söz konusu tehditler kolayca saptanabiliyor.

Yazılım, şu bağlantıdan kolayca indirilebiliyor.

Comodo Firewall

Comodo Firewall; Chrome ve Firefox gibi tarayıcılara kolayca entegre olabiliyor. Comodo, internet trafiğinde bir gariplik saptarsa anında uyarı veriyor. Commode DNS; DNS (Domain Name System) tarayıcınızın adres çubuğuna girdiğiniz site ismini, girmek istediğiniz sitenin gerçekte ikamet ettiği IP adresine çeviren bir yapı. Uygulamanın tek eksisi, kendi internet tarayıcısını kullanıcılara dayatması...

Comodo, şu bağlantı sayesinde sisteminize kolayca entegre edilebilir.

GlassWire

GlassWire sayesinde; PC'nizin yolladığı ve aldığı verilere ve bunların detaylarına kolayca ulaşabiliyorsunuz. GlassWire, bir Firewall yazılımından ziyade bir denetim yazılımı konumunda.

GlassWire'ı indirmek isterseniz bu satırlara tıklamalısınız. 

TinyWall 

Söz konusu uygulama, Windows'un güvenlik duvarını bir adım daha öteye taşıyor. Basit ve reklamsız bir mimariye sahip olan TinyWall, sabit diskinizde sadece ama sadece 1 MB'lık alan talep ediyor.

TinyWall'u indirmek isterseniz bu sayfayı ziyaret etmelisiniz.

OpenDNS Home

OpenDNS Home, Glassfire gibi tam anlamıyla bir Firewall yazılımı değil. Yazılım, mevcut Firewall mimarisine takviye sağlasa da, Microsoft için tam bir alternatif değil. OpenDNS, mevcut Firewall yazılımlarına katkı sağlaması ile tanınıyor. Ücretsiz servis sayesinde, kullanıcılar kişisel bilgilerini kötü niyetli sitelerden saklayabiliyor.

OpenDNS'i denemek için, söz konusu sayfayı ziyaret etmenizi öneririz.

Yorumlar
yakup
bir çok antivürüsü hem ücretli hemde free olarak kullandım isim vermicem sadece isim yapmış antivürüsler bile sistemi fena kasıyor hatta antivirüsü kaldırmak istediğimizde parçaları kalıyor zor kaldırılıyor bir çoğu sistem dosyalrını bile virüs algılayıp silebiliyor 360 total security son zamanlarda güzel bir antivürüsdür sistemide kasmayan hatta bilinçli kullanıcılar için 360 total security önerebilirim şunu söyleyim eğer bir antivirüs programı indirecekseniz KESİNLİKLE KENDİ SİTESİNDEN İNDİRİP KURUN yada güvendiğiniz siteler varsada indirebilirsiniz diğer türlü indirğiniz taktirde dosyaanın içinde trojen ,win32,ramnit ...gibi zararlı virüsler olabiliyor
Cevapla
engerex
360 yazılımları kişisel bilgilerinizi kullananların başında geliyor diyebiliriz
Erol
360 TOTAL SECURITY Az önce 360 Total Security yazılımını kaldırdım. Kullanımı kolay, seri, yer kaplamayan bir yazılım. Ancak disk temizlemede temizlenecek dosyalarNı adını vermiyor,haberiniz olmadan kafasına göre dosya siliyor, güya bilgisayarı rahatlatıyor. Farkında olmadan 2 kez başıma geldi, win7 olan bilgisayarımda. Win10'da ise bazı sistem dosyalarını tehlikeli olarak algılayıp, siliyor. Şimdi kendi sitesine de kendimce gördüğüm ve bende sıkıntı yaratan konuları ilettim. Umarım düzeltirler. Tabi reklamlar da cabası.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.