Yazılım

Facebook'un yeni arama motoru bela mı olacak?

Facebook'un bu yeni özelliği Facebook'un başına bela olabilir.

Facebook'un yeni arama motoru bela mı olacak?

Facebook geçtiğimiz günlerde Graph Search adındaki yeni arama motorunu tanıtmıştı. Arama motoru şimdilik beta aşamasında ve bu uygulama ile kullanıcılar Facebook'ta çok daha gelişmiş bir altyapıyla arama yapabilecekler.

Ancak BusinessInsider'ın haberine göre Graph Search'ün Facebook'a ciddi derecede yan etkisi olabilir. Çünkü yeni arama motoru sayesinde kullanıcılar artık arkadaşlarının yıllar önce beğendiği sayfalara, fotoğraflara ve iletilere ulaşabiliyorlar. Bu sayede kullanıcıların geçmişi kurcalanabilecek.

1358424459_8221d688-f0d3-47a3-82b6-26764134b12d.jpg

Kullanıcıların 5 yıl önce hangi sayfaları veya fotoğrafı beğendiğini hatırlamayabileceğini belirten  e-Pazarlama uzmanı Dbera Aho Williamson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Ben arama yaparken herhangi bir arkadaşımın 5 sene önceki beğendiği her şeyi görebiliyorum. Oysa ilgili arkadaşım yıllar sonra bu beğendiği sayfaları görmemden hazzetmeyebilir ve bu sayfaları beğendiği için çekincesi olabilir." dedi.

Graph Search'ün genel kullanıma açılmasıyla birçok kullanıcının yıllar evvel "beğen" butonuna tıkladığı içeriklerden "beğen"lerini toplamaya başlama ihtimaline dikkat çeken Williamson, "Herkes geçmişinin kurcalanmasından hoşlanmayacaktır ve "beğenmeme" çılgınlığı hiç de uzak bir ihtimal değil." diyerek endişelerini dile getirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.