Yazılım

Firefox OS bomba gibi geliyor!

Mozilla’nın piyasaya çıkarmaya hazırlandığı yeni mobil işletim sistemi Firefox OS’nin uygulama sıkıntısı olacak mı?


Kullanıcılar için bir mobil işletim sisteminin kolay kullanılması ve stabil çalışması kadar verdiği uygulama desteği de büyük önem taşıyor. Google'ın Android ve Apple'ın iOS platformları için her konuda binlerce uygulama bulabilmek hiçte sor değil. Nokia Belle, BlackBerry OS, Windows Phone ve Bada gibi diğer işletim sistemleri için de uygulama sorunu yok her çeşit bulunuyor. Windows 8 de binlerce uygulama desteği ile birlikte geliyor.

Popüler tarayıcı Mozilla'nın 2013'te piyasaya süreceğini duyurduğu mobil işletim sistemi Firefox OS için ise durum değişik. Firefox OS'nin HTML 5 teknolojisi üzerine kurulacağı için uygulama açısından pek bir sıkıntısı olmayacak gibi görünüyor. Çünkü iOS ve Android için hazırlanan uygulamaların büyük bir bölümü HTML 5 ile yazıldı. Yani çok az bir çaba sarf ederek bu uygulamaların Firefox OS'de çalışmasını sağlamak mümkün olabilir.

1341842023_firefoxos.jpg

Telefonica'nın Ürün ve İnovasyon Direktörü Carlos Domingo, yaptığı açıklamada; Android ve iOS uygulamalarının yaklaşık %75′inin HTML 5 ile yazıldığını tespit ettiklerini ve bu uygulamaların çok kolay bir şekilde Firefox OS'e uygun hale getirilebileceğini söyledi.

Mozilla, şuanda kendi uygulama mağazasını hazırlamakla meşgul ve uygulama geliştiriciler için de yeni bir gelir kapısı olacak gibi görünüyor.

Yorumlar
Misafir
anroid iyi bence ama mozilla firefox'u geliştirse iyi olur.ram sorunlarını düzenlese daha iyi olur...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.