Yazılım

Firefox' un bellek kullanım sorunu düzeltilecek!

Tarayıcılar arasında kullanılabilirliği, eklentileri, temaları ve teknoloji uyumluluğu ile en iyi tarayıcı olma özelliğini taşıyan Firefox' un, en büyük sorunlarından biri olan bellek kullanım problemi Mozilla tarafından yapılan bir açıklama ile düzeltileceği söylendi


Tarayıcılar arasında kullanılabilirliği, eklentileri, temaları ve teknoloji uyumluluğu ile en iyi tarayıcı olma özelliğini taşıyan Firefox' un, en büyük sorunlarından biri olan bellek kullanım problemi Mozilla tarafından yapılan bir açıklama ile düzeltileceği söylendi.

Firefox 2' den sonra gelen tüm sürümlerde bellek problemi vardı. Güncellemeler ve config dosyasından yapılan bir takım ayarlar ile bu sorunu az da olsa çözmek mümkündü.

Firefox' un en son sürümü olan Firefox 4' de ise durum daha kötü ram kullanımı bazen 600 MB' ın üzerine çıkabiliyor ve kilitlenmelere neden olabiliyor.

Finlandiya' lı Firefox geliştiricisi Johnny Stenback' in açıklamalarında, "Firefox' un bellek kullanımındaki artış ile ilgilenmemiz gerektiği, son birkaç ayda iyice belirgin hale geldi. Firefox 4 yayınlandığından beri tarayıcının önceki sürümlerine göre daha yüksek bellek kullandığına ve zamanla bellek kullanımının arttığına dair raporlar aldıklarını söyledi."

Mozilla bu durum karşısında MemShrink adlı girişim ile Firefox' un bellek sorunlarına son vermeyi planlıyor. Mozilla yapacağı haftalık toplantılarında geliştiricilerden hataları sınıflandırmalarını ve hataları onaracak planlarla toplantıya gelmelerini isteyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.