Yazılım

Firma içi gözetimde DeskGate dönemi

DeskGate 2005 yılından bu yana %100 yerli sermaye ile yazılım teknolojileri üzerine geliştirmeler ve çözümler üretiyor.

Firma içi gözetimde DeskGate dönemi

Dünya Devi işletim sistemi Microsoft tarafından sağlanan class 3 sertifikasına sahip ve onaylı bir yazılım olan DeskGate’nin arge alanında da önemli yatırımları bulunuyor. Bu sebeple de DeskGate Türkiye’de 900 kurumsal firma ve kamu kuruluşuyla çözüm ortaklığını başarı ile yürütüyor. Bunun yanı sıra DeskGate Enterprise ürününü 18 ülkeye ihraç ediyor. 

Peki, DeskGate tam olarak ne yapıyor?

Bu soruya firma yetkilileri şöyle cevap veriyor:

“DeskGate Enterprise ürününü gelişmiş bir firma gözetim programı olarak nitelendirebiliriz. Bu kapsamda detaylı loglama, network trafik detayı, uzak bağlantı, personel takibi, uygulama kullanım raporları ve web yasaklamaları alanlarında servisler sağlıyor.”

Personel Bilgisayarlarının İzlenmesi Ve Takip Edilmesi Yasal Mı?

“Bildiğimiz üzere 2017 endüstri 4.0a geçiş yılı olacak, pc sayıları artarken yazılımlar tüm konularda çözüm üretir hale gelecek. Bu bağlamda mevcut yasalara ek bilişim yasalarının oluşturulması gerekiyor. Hal-i hazırda personel takibi ve gözetimi zaten yasalarca destekleniyor, örnek vermek gerekirse; 

4857 sayılı iş kanunun 25/2-b-e maddesince işverenin lehine en önemli haklardan biri olan ‘’Denetim Yetkisini Dilediği Şekilde Kullanabilir’ olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra 5651 yasası gereği loglama ve engellemeler firmalar tarafından yapılması zorunluluğu bulunuyor. Tutulan bu loglar gerek duyulduğunda ilgili merciler tarafından talep edilebiliyor. Bu logların bu mercilere ulaştırılamaması durumunda  ise yüksek para cezaları ve hapis cezasına kadar varabilen cezalar firmaları bekliyor! DeskGatein kullanımında ise hem 27001 iso maddeleri hem de 5651 yasaları karşılanabiliyor. DeskGate’i firma veya kurumlardaki 3. göz olarak nitelendirebiliriz.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.