Google AI artık altyazısız resimlerle ilgili sorularınızı da yanıtlayacak

Google'ın en son erişilebilirlik özellikleri, yapay zekanın potansiyel olarak akıllı kullanımını da içeriyor.

Google AI artık altyazısız resimlerle ilgili sorularınızı da yanıtlayacak

Şirket, Android için Lookout uygulamasını, altyazı veya alt metin içermeyen görüntülerin açıklamalarını detaylandırmak için DeepMind tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanan bir "görüntü soru-cevap" özelliği ile güncelliyor. Örneğin, uygulama bir köpek görürse (yazarak veya sesle) ona bu köpeğin oyuncu olup olmadığını sorabilirsiniz. Google, "yakında" hedef kitleyi genişletmeyi planlayarak, kör ve az gören insanları bu özelliği test etmeye davet ediyor.

Ayrıca tekerlekli sandalye veya bebek arabası kullanıyorsanız şehirde dolaşmanızı kolaylaştırabilecek bir başka özellik daha geliyor. Google Haritalar, tekerlekli sandalye erişimine uygun etiketleri herkese genişletiyor, böylece basamaksız bir giriş olup olmadığını mekana gelmeden önce bilebileceksiniz. Bir yerin yolculuğa değip değmeyeceğine karar vermenize yardımcı olmak için bir uyarının yanı sıra diğer konaklama birimlerine (tekerlekli sandalyeye uygun koltuklar gibi) ilişkin ayrıntılar  da burada yer alacak.

Google AI artık altyazısız resimlerle ilgili sorularınızı da yanıtlayacak

Size yardımcı olabilmek için ayrıca birkaç küçük güncelleme daha geliyor. Aramalar için Canlı Altyazı, alıcılara yüksek sesle okunan yanıtların yazılmasına olanak tanıyacak. Masaüstünde Chrome (yakında mobil için) artık URL yazım hatalarını tespit ediyor ve alternatifler öneriyor. Açıklandığı gibi, Wear OS 4, yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya çıktığında daha hızlı ve daha tutarlı metinden konuşmaya sahip olacak.

Google, son aylarda yapay zekayı sıkı bir şekilde zorluyor ve I/O 2023'te bir çok özellik tanıttı. Yine de Lookout yükseltmesi, en yararlı olanlardan biri olabilir. AI açıklamaları yararlı olsa da, Soru-Cevap özelliği normalde başka bir insanın girdisini gerektirecek ayrıntıları sağlayabilir. Bu, görme sorunu olan insanların bağımsızlığını da artırabilir.