Yazılım

Google Drive kullananlar dikkat!

Edindiğimiz bilgilere göre Google, Drive uygulaması için kullanıcıların güvenliğini arttıracak bir geliştirme üzerinde çalışıyor. Detaylar haberimizde.


Güvenlik, mobil dünyada anahtar sözcüklerden birisi. Dosyalarınızı Google Drive'da depolamak bilgisayarınızda yer kazanmak için iyi olabilir, ancak Drive tek tek dosyaların şifrelenmesini desteklemediği için hiçbir zaman en güvenli seçenek olmamıştır. Gelecekte bu durum değişiyor gibi görünüyor. Android için Google Drive uygulamasında (sürüm 2.20.441.06.40) bulunan bazı kod dizileri, Google'ın uygulama için şifreleme sunma planı hakkında bazı ipuçları verdi. Bulunan kod dizeleri arasında, "Şifrelenmiş dosyaları yakında açabileceksiniz" ve "İndir ve şifresini çöz" şeklinde bir çift bulunuyor.

Mobil geliştirici Alessandro Paluzzi bugün Google Drive'ın yakında çıkacak bir sürümü için Ayarlar menüsünü gösteren bir tweet yayınladı. Menü seçeneklerinden "Şifrelemeyi etkinleştir" ve açıklaması "bu cihazdaki belgeleri şifrele" olan seçeneği etkinleştirmek gerekiyor. Etkinleştirildikten sonra, cihaza indirilen şifreli belgeler, çevrimdışı kullanılabilirliği gösteren simgenin yanında küçük bir kilit simgesiyle görünecektir. Fakat şifrelemeyi değiştirmek, şu anda Drive üzerinden indirilen tüm belgeleri silecek gibi görünüyor.

Google Drive uygulamasına yerel şifreleme geliyor olabilir

Drive'da şu anda yerel bir şifreleme özelliği bulunmamaktadır. Burada gördüğümüz şey doğruysa, Drive'ın yerel şifrelemesi, bulut depolamaya bir koruma ve güvenlik katmanı getirecektir. Bilgilerinizi kötü niyetli şahıslardan uzak tutmak için şifreleme kullanmanın dışında iki faktörlü yetkilendirme ve güçlü bir şifre kullanımı yardımcı olabilir.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Google drive a şifrelenmiş dosyalarınızı yedekleyin ayrıca Google drive şifreleme sini de yapın ne demek istediğimi anlarsınız
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.