Google, Gboard’ı rakipsiz hale getirmeye kararlı

Dünyanın en popüler klavye uygulamalarından biri olan Gboard, yeni özellikleriyle zirveye göz kırpıyor.

Google, Gboard’ı rakipsiz hale getirmeye kararlı

Google'ın Android için popüler klavyesi Gboard, artık kullanıcılara generatif yapay zeka teknolojisi ile desteklenen bir "Düzeltme" seçeneği sunuyor. Gboard'ın 13.4 sürümünde beta kullanıcıları için sunulan bu özellik, klavyenin araç çubuğunda beliriyor ve kullanıcıların yazdıkları metni anında kontrol ederek yazım veya dilbilgisi hatalarını tespit edip düzeltmelerini sağlıyor.

Pixel Fold cihazımızda bu özellik "Düzelt" şeklinde bir istemle birlikte belirdi. Google'ın yapay zeka için kullanmış olduğu genel sembol eşliğinde, bir açılır pencere yardımıyla düzeltme işlevinin nasıl çalıştığına dair bilgilendirme alıyoruz. Kullanıcılar, bu özelliği etkinleştirirse, metni işlenmek üzere Google'a gönderilir.

Google, Gboard’ı rakipsiz hale getirmeye kararlı

Gboard araç çubuğunda "Düzeltme"ye tıklanıldığında, metin inceleniyor ve yazım ya da dilbilgisi hatalarına ilişkin öneriler sunuluyor. Örneğin, noktalama işaretleri eklenmesi gibi önerilerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca "Düzelt" butonu, önerilerle aynı satırda yer alıyor ve üzerine tıklanarak otomatik olarak hatalar düzeltiliyor.

Bu özellik, mevcut otomatik düzeltme sistemlerine kıyasla oldukça gelişmiş bir adımı temsil ediyor. Ancak Google'ın bu işlemi sunucularına başvurmadan gerçekleştirmesi daha etkili olurdu. Belki ilerleyen güncellemelerle bu da mümkün olabilir.

Aynı zamanda, Gboard'ın generatif yapay zeka özelliklerine yeni katkılar da bulunuyor. Önceki haberlerimizde de belirttiğimiz üzere, yapay zeka ile oluşturulan etiketler ve bir mesajın tonunu değiştirme gibi özellikler de yakında kullanıcılara sunulacak. Ancak bu özelliklere uygulama modifikasyonları olmadan erişim mümkün değil.