Yazılım

Google, IBM' in 1030 patentini satın aldı

Google, IBM firmasının elinde bulunan patentlerin bir bölümünü almak için anlaşma sağladı.


Teknoloji devleri arasında yaşanan patent davaları sürerken, bir yandan da Google IBM' e ait patentlerin bir bölümünü satın almak için anlaşma sağladı.

Android işletim sisteminde patent ihlali gerekçesiyle Oracle ile davalık olan Google, bu girişimi ile patent konusuna ne kadar önem verdiği görülüyor. Artık kaliteli ürünlerin yanı sıra, ürettikleri teknolojilerin patentlerini de elinde bulundurmakta üretim yapmak kadar önemli oldu.

Google' ın yaptığı anlaşmada; bellek - yongaseti üretimi ve mimarisi, sunucu ve router tasarımı, ilişkisel veri tabanı, nesne yönelimli programlama, yazılım programlama patentleri yer alıyor.

Google, konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor ama bir Google sözcüsü patentlerin kendi iş alanlarıyla ilgili olduğunu belirtti. Fakat mali konulardan bahsedilmedi.

Kimi çevrelerce satın alma işleminin arkasında Oracle' ın Google' a açtığını patent davası olduğu söyleniyor. Gerçi ay başında Google tarafından yapılan bir açıklamada bu davayı önemsemediklerini açıkça belirtmişlerdi.

Google önemli patentleri satın alarak Oracle karşında daha güçlü olmak için çaba sarf ediyor olabilir. Google' ın IBM' den sonra InterDigital ile masaya oturacağı da söyleniyor.

InterDigital kablosuz teknoloji patentlerini elinde bulunduruyor. Google bu firma ile de anlaşırsa piyasada çok büyük güç olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.