Google, oldukça kapsamlı bir güncelleme paketi yayınladı

Amerikalı teknoloji devi Google, hem akıllı telefonları hem de tablet modelleri için son derece kapsamlı bir güncelleme paketi servis etti.

Google, oldukça kapsamlı bir güncelleme paketi yayınladı

Google, 2023 Temmuz Android güvenlik güncellemesini piyasaya sürdü ve bu güncelleme, Google Pixel telefonlara ve yeni çıkan Pixel Tablet'e yayınlanmaya başladı. Güncelleme daha çok hata düzeltmeleri ve güvenlik iyileştirmelerine odaklanmış durumda. Büyük yeni özelliklerin ise Android 14'ün bu yılın sonunda çıkışıyla birlikte geleceği öngörülüyor.

Pixel Tablet için özel olarak iki düzeltme bulunan bu güncelleme, batarya ve şarj performansıyla ilgili sorunları çözümlemeyi ve ara sıra karşılaşılan ekran kilidi bildirimlerindeki görüntü problemlerini gidermeyi hedefliyor. Bu düzeltmeler, Pixel Tablet üzerinde genel kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

Güvenlik konusuna gelirsek, Google, Temmuz ayı için Android Güvenlik Bültenini yayımladı. Bülten, Temmuz 1 ve Temmuz 5 olarak iki düzeltme seviyesinden oluşuyor. Temmuz 1 düzeltmeleri, Android çerçevesi, sistem ve Wi-Fi ile ilgili kritik düzeydeki bazı açıklıkları ele alıyor. Temmuz 5 düzeltmeleri ise özellikle üreticiye özgü düzeltmeler sağlıyor ve toplamda 20 açığı kapatıyor, içinde bir adet kritik açık (CVE-2023-21629) bulunuyor.

Google, oldukça kapsamlı bir güncelleme paketi yayınladı

Temmuz ayında yayınlanan Android 13 güvenlik yaması şimdi çeşitli Pixel cihazlarına, Pixel 4a, 4a 5G, 5, 5a, 6, 6 Pro, 6a, 7, 7 Pro, 7a ve Tablet dahil olmak üzere uygulanıyor. Güncelleme boyutu cihaza göre değişiklik gösterirken, Pixel Tablet için 23.27MB, Pixel 7 için 21.67MB güncelleme alıyor.

Bu güncelleme aynı zamanda Pixel Fold ve Pixel Tablet için ilk düzenli güvenlik güncellemesini oluşturuyor. Her iki cihaz da Mayıs ayında düzenlenen Google I/O'da tanıtıldı ve Haziran ayında gönderilmeye başlandı. Güncelleme şu anda Google Pixel cihazlarına yayılırken, bazı Samsung telefonlarına zaten ulaşmış durumda. Kullanıcılar, güncellemeyi kontrol etmek için Ayarlar > Sistem > Sistem güncelleme yolunu izleyebilirler.

Sonuç olarak, Temmuz Android güvenlik güncellemesi önemli hata düzeltmeleri, güvenlik iyileştirmeleri ve Pixel Tablet için özgü düzeltmeler getiriyor, Google Pixel kullanıcıları için daha akıcı ve daha güvenli bir deneyim sağlıyor.