Google Oracle'dan Java tokadı yedi

ABD merkezli teknoloji firması Oracle'ın Google'a ait Android işletim sisteminde Java programlama dilinin kullanılması sebebiyle açtığı telif hakkı davasının temyiz sürecinde de haklı bulundu.

Google Oracle'dan Java tokadı yedi

ABD'nin 'Washington şehrindeki Federal Temyiz Mahkemesi, verdiği kararda Google'ın Android işletim sistemini üretirken Oracle'a ait Java programlama arayüzlerini (APİ) kullanmasının şirketin telif haklarını ihlal ettiğine hükmetti. Verilen bu temyiz kararı, federal mahkemenin daha önce verdiği hükmü tersine çevirerek Google'ı tazminata mahkum etti. Tazminat miktarına karar verilmesi için dava federal mahkemeye geri dönecek.

Oracle 9 milyor dolar tazminat istiyor


Teknoloji şirketi Oracle, telif hakkı ihlali nedeniyle Google'dan 9 milyar dolar tazminat talep ediyordu. Oracle'ın San Francisco Federal Mahkemesine açtığı davada jüri 2016'da aldığı kararla tazminata gerek bulunmadığına karar vermişti. Mahkeme, Google'ın Android'in yapılandırılması sırasında Java programlama dilinden adil kullanım koşulları çerçevesinde faydalanıldığı yönündeki savunmasını haklı bulmuştu. Ancak temyize giden Oracle davanın tekrar görülmesini sağladı ve temyiz mahkemesi firmayı tazminat talebinde haklı buldu.

Uzun yıllardır tartışılan bir konuydu

Google ve Oracle, Java anlaşmazlığı nedeniyle 2010 yılından bu yana mahkemede kozlarını paylaşıyor. 9 milyar dolar tazminat talebiyle 2010 yılında açılan ilk davayı Google kazanırken, 2016 yılında şirketin Java’yı adil kullandığı iddiası da jüri tarafından haklı bulunmuştu. Temyiz sürecinin sonunda Google'ın ne kadar tazminat ödeyeceği şimdilik bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde federal mahkeme tazminat rakamını belirlemek için davayı yeniden görüşecek.