Yazılım

Apple Google'ın yapay zekasını transfer etti

Apple, Google'ın eski Yapay Zeka ve Araştırma biriminin başındaki isim olan John Giannandrea'yı işe aldı.

Google'dan Apple'a yapay zeka transferi

Google'ın eski Araştırma ve Yapay Zeka biriminin başındaki isim olan John Giannandrea'nın, Apple'ın yapay zeka takımının başına geçtiği duyuruldu. Apple'ın CEO'su Tim Cook'a direkt bağlı olarak çalışacak olan Giannandrea'nın şirketteki ilk adımının Siri'yi daha da akıllandırmak için çalışmak olacağı düşünülüyor.  

Sektördeki ilk akıllı sesli asistan olan Siri,  2011 yılında piyasaya sürülmüştü. Yıllar içinde rakipleri Google Asistan ve Amazon Alexa'nın gerisinde kalan Siri ile ilgili olarak Apple yeni adımlar atmaya başladı.  

Teknoloji devi Apple, iOS yazılımlarında kullandığı akıllı kişisel asistanı Siri'nin geliştirilmesi için işin başına Giannandrea'yı getirme kararı aldı. ABD'de şirkete yakın kaynaklara dayandırılan haberlere göre, Giannandrea'nın transferi Apple'ın bu alanda attığı ilk adım. Şirket ilerleyen günlerde bu alanda önemli adımlar atmak için özellikle yazılımcı kadrosunu geliştiriyor. Bu alanda iş ilanları da veren Apple, birçok yazılımcıyı işe alacak.  

Giannandrea'nın Google'da boşalan koltuğuna ise kodlama dünyasının en önemli isimlerinden Jeff Dean getirildi.  Google'ın tüm yapay zeka takımının başına geçen Dean, 10 yıl önce kurulan araştırma birimi Google Unit'in arkasındaki isimlerden biriydi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.