Yazılım

Google'dan eklenti çılgınlığına önlem

Google Chrome 25 versiyonu ile sessiz sedasız tarayıcınıza yüklenen eklentilere artık izin vermeyecek.

Google'dan eklenti çılgınlığına önlem

Google, tarayıcınıza sessiz sedasız sızan çerçöp eklentilere önlem olarak harici bir uygulama geliştirdi. Uygulama bilgisayarınıza herhangi bir eklenti yüklendiğinde size pop-up ile uyarı veriyor ve açılan pencerede yüklemeden önce size aktif/pasif hale getirme veya tamamen Chrome'dan kaldırma(varsayılan olarak) olanağı sunuyor.

1356695496_chr.jpg

"Nasıl sessiz sedasız tarayıcıma yükleme yapabilirler?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Google bu sene Chrome'un eklentilerle daha iyi başedebilmesi açısından birkaç değişiklik yaptı. Bu da Windows kayıt defteri tabanlı eklentiler için sorunlar çıkarttı. Mekanizmanın amacı Evernote gibi yasal uygulamaları kullanıcının isteğine bağlı olarak diğer eklentilerle beraber sunmaktı. Ancak yaygın olarak kullanıcının pek gerek duymadığı yazılımlar üreten distribütörler tarafından kullanılır hale geldi.

1356695791_post-sideload-dialog1-580x432.png

Uygulama gelmeden daha önce yüklenmiş olan eklentiler içinde bir uyarı gösterilecek. Kullanıcılar haberleri olmadan eklentinin yüklenilmeye çalıştığının uyarısını alacaklar. 
Google bunun gibi başka önlemlere de gideceğini duyurdu. Öyle görünüyorki Chrome'un geniş kullanıcı ağı dolandırıcılara tatlı geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.