Google’ın kamera destekli yapay zeka özelliği çok sevilecek

Teknoloji devi Google, kullanıcıların çok seveceği yeni bir yapay zeka özelliğini daha kullanıcılara sundu. İşte detaylar!

Google’ın kamera destekli yapay zeka özelliği çok sevilecek

Google, geliştirici konferansı I/O'ya bir gün kala dikkat çekici yeni bir yapay zeka özelliğini tanıtmıştı. Şirket şimdi de X platformunda kısa bir video paylaşarak, gerçek zamanlı olarak çerçevedeki nesneleri tanıyabilen yeni bir kamera destekli AI özelliğini gösterdi.

Video, bir Pixel cihazının kamerası açıkken I/O'nun anahtar sahnesine bakarken çekilmiş ve cihazı tutan kişi, "Burada ne olduğunu ne düşünüyorsun?" diye soruyor. Yanıt olarak bir ses, "Büyük bir etkinlik için hazırlık yapıldığını, muhtemelen bir konferans veya sunum olduğunu" belirtiyor. Ayrıca, "IO" harflerinin Google'ın geliştirici konferansıyla ilişkili olduğunu ve "yapay zeka alanında yeni ilerlemeler"den bahsedildiğini tanımlayabiliyor. İki ses arasında gidip gelen diyalog sırasında ekranda bir metin transkripti beliriyor.

Google’ın kamera destekli yapay zeka özelliği çok sevilecek

Bu özelliğin tam olarak ne olduğu açık değil, ancak Google Lens'e, şirketin kamera destekli arama özelliğine benzerlikler taşıyor. Ancak teaser videoda gösterilenler, gerçek zamanlı çalışıyor ve Meta'nın akıllı gözlüklerindeki çok modlu AI gibi ses komutlarına yanıt veriyor gibi görünüyor. Demo'nun bir Pixel cihazında gösterilmesi de ilgi çekici çünkü Google genellikle yeni AI destekli özellikleri önce Pixel serisinde sunuyor.

Google, böylece OpenAI'a adeta nispet yapıyor. OpenAI'nin yeni GPT-4o modeli, kullanıcıların sadece konuşarak soru sormalarına olanak tanıyıp, konuşmayı metne dökme ve böylece ton ve duyguyu dışlamış olmasından dolayı diğer yapay zeka araçlarından farklı bir yapay zeka modeli olduğunu göstermekte. Bu videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.