Yazılım

Google’ın popüler klavyesi şimdi büyük ekranlar için güncelleniyor

Android işletim sistemini tercih edenlerin sıklıkla kullandıkları Gboard klavye şimdilerde yeni bir özelliğe ev sahipliği yapıyor.

Google’ın popüler klavyesi şimdi büyük ekranlar için güncelleniyor

Google, Android 12L güncellemesi ile birlikte büyük ekranlı cihazlara, özellikle katlanabilir telefonlara ve tabletler için uygulama optimizasyonu sağlama sözü verdi. Bu büyük ekran optimizasyonları, geçen yılın Android 13 sürümünde yerini aldı. 2023 Google I/O etkinliğinde, şirket, katlanabilir ve tablet cihazlar için 50'den fazla uygulamanın geliştirilmiş olduğunu belirtti. Şimdi, bu optimizasyonlar Gboard uygulamasında da tabletler için görülüyor.

Gboard, yani Google Klavye uygulaması, Android tabletler için bölünmüş ekran düzeni alıyor. Bu düzen, klavyenin tuşlarını eşit olarak yaymak yerine, tuşları sol ve sağ tarafta eşit olarak dağıtır. Bu, elinizde bir tablet tutarken yazmayı kolaylaştırır. Tablet masaüstünde kullanılıyorsa, normal düzene geçiş yapmak daha uygun olabilir.

Google’ın popüler klavyesi şimdi büyük ekranlar için güncelleniyor

Gboard'un bölünmüş klavye düzeni, Galaxy Tab'ı elinizde tutarken daha rahat bir yazma deneyimi sağlar. Gboard Beta v12.9.21, bölünmüş klavye düzenini getiriyor ve herhangi bir Samsung Galaxy Tab cihazına Play Store üzerinden yüklenebilir. Bu düzen, sol ve sağ taraflarda belirli tuşları (örneğin, "v" ve "g") çoğaltma seçeneğini sunar. Bu seçeneği kapatırsanız, sağ taraftaki bazı tuşlar öne çıkar.

Bu bölünmüş klavye düzeni, geçen yıl Gboard'un beta sürümünde, Galaxy Z Fold 4 gibi katlanabilir telefonlar için görülmüştü. Şimdi ise, bu özellik Galaxy Tab serisi cihazlarda kullanılabilir. Bölünmüş klavye düzeni, Gboard'un kararlı sürümünde sunulduğunda, tüm kullanıcılar bu özelliği alabilecekler.

Yorumlar
ETEM SEVİK
Google’ın popüler klavyesi şimdi büyük ekranlar için güncelleniyormuş. Kutlarım. Android işletim sistemini tercih edenlerin sıklıkla kullandıkları Gboard klavye şimdilerde yeni bir özelliğe ev sahipliği yapıyormuş. Google, Android 12L güncellemesi ile birlikte büyük ekranlı cihazlara, özellikle katlanabilir telefonlara ve tabletler için uygulama optimizasyonu sağlama sözü vermiş. Kutlu olmasını diliyorum.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.