Yazılım

Her iyi yazılım işe yarar mı?

İş analisti bir projeye başlamadan önce hangi soruların yanıtlarını hangi öncelikle aramalı? İş analizine ilişkin bu ve benzeri birçok soru, BA-Works tarafından düzenlenen BAistanbul Konferansı’nda yanıt bulacak.

Her iyi yazılım işe yarar mı?

Bir BT projesinin analizini yapacak bir iş analisti hangi soruları hangi öncelik sırası ile sormalı? Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, “Business Analysis, Software Testing, Usability” adı ile İngilizce versiyonu da bulunan “İş Analizi, Yazılım Testi, Kullanılabilirlik” adlı kitabında bu soruya net bir biçimde yanıt veriyor.

“Kullanıcı odaklı analiz ve tasarım kavramında yazılımı kullanacak kim ise, yazılımın onun gözünden bakılarak kurgulanması ve kullanım senaryolarının oluşturulması hedeflenir” diyen Yitmen’e göre, aksi durumda projenin sonunda ortaya güzel bir yazılım çıkmasına karşın, kullanıcı “Bu benim ne işime yarayacak?” sorusunu sorabilir.

 1478680001_1478610908ttbbakankorayyitmen2.jpg

Dolayısıyla, iş analisti önce “Kim” sorusunu sormalı, ardından “Niçin” sorusunun yanıtını arayarak, kullanıcıların isteyecekleri fonksiyonalitelerle neyi başarmayı amaçladıklarını öğrenmeli. Yitmen, bu iki sorunun ardından “Ne” ve “Nasıl” sorularının gelmesi gerektiğini ifade ediyor.

BA-Works tarafından düzenlenen BAistanbul Konferansı, bu ve benzeri başlıklarda iş analistlerinin ilgi alanına giren birçok başlığı masaya yatırmaya hazırlanıyor. 5 Aralık 2016 Pazartesi günü BI Technology, OBSS ve Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşecek etkinlikte, bilişim, iş analizi, inovasyon ve iş geliştirme alanlarında dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen isimleri söz alacak.

Gün boyunca devam edecek olan, e-ticaret, bankacılık-finans ve telekom-ileri teknoloji ana başlıkları altında eş zamanlı oturumların düzenleneceği etkinliğin biletleri http://baistanbul.org adresinden alınabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.