Yazılım

Hotspot Shield, VPN kullanımını izlemekle suçlanıyor!

Popüler VPN hizmeti Hotspot Shield, kullanıcının VPN kullanımını gözetlemekle suçlanıyor.

Hotspot Shield, VPN kullanımını izlemekle suçlanıyor!

VPN servisleri; sansüre takılmamanın yanında, genelde internette anonim olarak dolaşmak için kullanılıyor. VPN sağlayıcıları da bu hizmeti sunarken, kullanıcıların internet hareketlerini gizliyor ve LOG tutmuyor. Ancak durum popüler VPN hizmeti Hotspot Shield için geçerli olmayabilir.

ZDNet tarafından ortaya atılan yeni iddiaya göre; Hotspot Shield, iOS ve Android mobil uygulamalarında "günlük kayıt tutmaz" ibaresini bulundurmasına rağmen Gizlilik Politikası'nı ihlal etmiş ve kullanıcıların internet hareketlerini kayıt altına almış. Bunu ortaya çıkaran ekip, Hotspot Shield'in farklı reklam ağlarıyla verileri paylaştığını da iddia ediyor.

14 sayfalık bir dosyada, Federal Ticaret Komisyonunun Hotspot'u web trafiğine müdahale ederek ve reklam şirketleri gibi ortak web sitelerine yönlendirerek "haksız ve aldatıcı ticari uygulamalar" yaptığı için araştırmasını istedi.

2018 yılında yürürlüğe girecek olan internet verilerinin üçüncü parti platformlar ile paylaşılması kararından kendini korumak isteyenlerin büyük bir bölümü Hotspot Shield kullanıyordu. Ancak Hotspot Shield'in de verileri paylaşma skandalı ortaya çıkınca kullanıcılar tedirgin olacağa benziyor.

1502177345_hotspot-shield.jpg

Hotspot Shield cephesinden henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Bakalım gizlilik ihlalinden dolayı Apple ve Google, uygulamayı mağazadan kaldırma kararı alacak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.