Yazılım

Huawei 10KB boyutundaki LiteOS iştetim sistemini duyurdu!

Huawei bugün HNC2015 (Huawei Network Congress 2015) etkinliğinde Dünyanın en küçük boyutlu işletim sistemi LiteOS'u tanıttı.

Huawei 10KB boyutundaki LiteOS iştetim sistemini duyurdu!

Huawei'ye göre 2025 yılında Internet'e bağlı cihaz sayısının 100 milyara ulaşacağını ve saatte iki milyon yeni ürünün üretiminin olacağını öngörmekte. Bu bağlamda Çinli şirket bugün HNC2015 (Huawei Network Congress 2015) etkinliğinde nesnelerin internetine adanmış yeni küçük boyuttaki işletim sistemini duyurdu.

Huawei pazarlama stratejileri başkanı William Xu tarafından tanıtılan LiteOS dünyanın en küçük IOT işletim sistemi ünvanına sahip. Bu 10KB boyutundaki sistem yaygın olarak akıllı evler, giyilebilir teknolojiler, araçlar ve diğer sanayi dallarıda dahil olmak üzere farklı alanlarda kullanılabilir olacak. Buna ek olarak nesnelerin interneti için oluşturulan ve yeni akıllı cihazlarda kullanılacak LiteOS, tamamen açık kaynak kodlu, tüm geliştiricilere açık ve cihazların kendilerini mevcut ağa manuel bir müdahale olmadan bağlanabilme yeteneğine sahip olacak.

1432151464_img20150520224345.jpg

Huawei LiteOS'un akıllı telefon işletim sistemlerinin olası bir rakibi olmadığını söylüyor. Bugün insanlığın sonunun başlangıcı ne zaman olacak? diye sorulsa net bir tarih veremeyiz. Nesnelerin Interneti hayatımızı kolaylaştırmak için bize daha fazla seçenek sunacak ancak teknolojiye köle bir insanlığıda beraberinde getirecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.