Yazılım

Huawei’ye Android kapısı yeniden açılıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin yıllar önce terk etmek zorunda kaldığı Android işletim sistemine geri dönebilmesi için yeni bir gelişme yaşandı.

Huawei’ye Android kapısı yeniden açılıyor

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan dünya liderliği yarışı, pek çok farklı sektörden onlarca farklı markayı etkisi altına alıyor. Bunun en tipik örneğini 2019 yılında Donald Trump tarafından Huawei’nin casusluk suçlamasıyla karşı karşıya bırakılması sayesinde görmüştük. Huawei’nin günden güne gelişmesi ve her geçen gün akıllı telefon sektöründeki payının artması karşısında, Çin’in teknolojik üstünlüğü ele geçirmesini engelleme kaygısı taşıyan bu hamlenin sonunda, Huawei Android ekosisteminin dışında bırakılmıştı.

Bununla birlikte aradan geçen 3 yılın sonunda Huawei’nin kendi işletim sistemini geliştirmeye başlaması ve Android’e rakip olabilme ihtimalinin belirmesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni bir hamle yapmasını zorunlu hale getirdi. Teknolojik üstünlüğü her daim elinde tutmak ve diğer markaları kendi şirketleri altında toplamak isteyen Huawei, git gide büyüyen bu tehdit karşısında yaptırımları gevşetme kararı aldığını duyurdu.

Huawei’ye Android kapısı yeniden açılıyor

Hala bazı şartların mevcut olacağı yeni düzende, Huawei’nin bu şartlara uyması koşuluyla yeniden Android ekosistemine geri dönebileceği konuşuluyor. Ancak burada asıl soru Huawei geri dönecek mi olacaktır.

Tabi burada çok fazla değişken olduğu için bu kadar sıcak bir gündeme ilişkin kesin şeyler söylemek çok doğru olmaz. Bununla birlikte Huawei her ne kadar kendi işletim sistemi olan HarmonyOS’i epey geliştirmiş olsa da, henüz bu işletim sisteminin olması gereken uygulama desteğinden çok uzakta olduğunu biliyoruz. Bakalım Çinli teknoloji devi karşısına çıkan bu teklif karşısında nasıl bir tutum sergileyecek.

Yorumlar
Cihan
Amerika 5g olayi ve parca tetarigi konusunda diger firmalara baski kurmasin. Androide gerek bile kalmicak zaten surekli kendi icinde yenileniyor
Cevapla
Misafir
Android olmasa olmuyor kameralar güzel huawei ama mesela 5G yapamıyor içeriği her yönü ile eksik kalıyor
Cevapla
Emrah
5g yapamıyor demekle neyi kastetmişsin anlayamadım tam olarak. Ama şöyle yeşillendireyim seni; dünyada ilk 5g yi kuran ve baz istasyonlarını kuran şirket Huaweidir. Huawei sadece bir telefon markası değil, aynı zamanda dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden birisidir. Amerikan ordusuna iletişim araçları satacak kadar büyüktür hemde.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.